Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 15 August 2023, 16:57
Data actualizarii: Marti 15 August 2023, 17:18
Bernadette Szocs ocupă locul 12 în clasamentul mondial.

România continuă să impresioneze în tenisul de masă. Forul condus de Cristi Romanescu are campioni la toate nivelurile de vârstă și tricolorii cuceresc medalii pe bandă rulantă.

Componentă a lotului național, Bernie (28 de ani) traversează un sezon excelent și arată constanță la fiecare turneu la care participă.

Bernadette Szocs a ajuns la patru medalii câștigate în circuitul WTT, de-a lungul ultimelor două săptămâni, în competițiile care au reunit sportivi valoroși la nivel internațional.

Bernadette Szocs, patru medalii în ultimele două săptămâni

WTT Contender Rio de Janeiro 2023 s-a încheiat odată cu semifinala probei de simplu feminin, fază în care Bernadette s-a calificat după trei meciuri dominate pe tablou.

Sportiv tricoloră a luptat la fel pentru locul în finală, dar în cele din urmă a fost medalie de bronz, după 0-3 (8-11, 7-11, 6-11) cu Hina Hayata (Japonia), principala favorită a probei.

În Brazilia, Bernadette Szocs a câștigat bronzul și la dublu feminin, alături de colega Elizabeta Samara, pentru pătrunderea în semifinale.

La WTT Contender Lima 2023, competiția precedentă, Bernadette Szocs a obținut argintul la simplu feminin și argintul la dublu mixt, alături de partenerul Ovidiu Ionescu.