Bernadette Szocs, de neoprit! Calificare în sferturi la Campionatul European: de la 0-3, la 4-3!

Bernadette Szocs Tenis De Masa Sporturi
Data publicarii: Vineri 19 August 2022, 17:03
Data actualizarii: Vineri 19 August 2022, 17:04

Bernadette Szocs s-a calificat, vineri, în sferturile de finală ale probei de simplu feminin din cadrul Campionatului European individual de tenis de masă.

Szocs a învins-o în optimile de finală pe sportiva din Luxemburg Ni Xia Lian, scor 4-3 (0-11, 16-18, 9-11, 11-8, 11-8, 11-7, 16-14).

Bernadette Szocs, în sferturile Campionatului European de tenis de masă, la simplu feminin

În faza următoare, Szocs o va întâlni, tot vineri, pe austriaca Sofia Polcanova, alături de care a câştigat medalia de aur la dublu feminin, în urmă cu o zi.

Bernadette Szocs a mai câştigat la Munchen medalia de argint la dublu mixt, alături de Ovidiu Ionescu.

"Bernadette Szocs câștigă fabulos un meci al nervilor tari marcat de o revenire de zile mari aplaudată de toată sala din Munchen!

Unul dintre cele mai frumoase meciuri ale Campionatului European a avut loc în optimile de finală de la simplu, între Bernadette Szocs și campioana mondială din urmă cu patru decenii, Xia Lian Ni, care reprezenintă Luxemburg.

Condusă cu 3-0 la seturi, Bernadette a căpătat încredere treptat, a recuperat în următoarele trei seturi și finalul le-a adus pe cele două adversare umăr la umăr cu mingi de meci de ambele părți.

Totuși, românca a reușit punctul câștigător într-un duel terminat cu lacrimi de bucurie și care a asigurat calificarea în sferturile de finală, scor 4-3 (0-11, 16-18, 9-11, 11-8, 11-8, 11-7, 16-14)", a transmis Federația Română de Tenis de Masă.