Alina Dumitru: "Poate ma las!" Transmite-i un mesaj de incurajare!

Data publicarii: Vineri 28 August 2009, 11:04
Data actualizarii: Vineri 28 August 2009, 11:09

Ajunsa in semifinalele Mondialului de Judo de la Rotterdam, Alina Dumitru a intalnit-o pe japoneza Fukumi. In timpul luptei ea s-a accidentat, suferind o luxatie severa. Chiar si in aceste conditii, Alina a incercat sa se bata pentru bronz, dar a fost invinsa de frantuzoaica Jossinet, prin abandon. Alina a dezvaluit ca ia in calcul varianta retragerii din activitate.

"Mi-e si greu sa vorbesc, mai ales ca Fukumi nu era de neinvins. Sunt urmarita de ghinioane. Pur si simplu, mi-a alunecat piciorul sub adversara si asta a fost tot. Am simtit cum trosneste. In primele clipe nu mi-am dat seama cat de grav e, dar pe urma a inceput sa se umfle si nu am mai putut de durere.

Am cazut pe tatami, tipand de durere. Toti vedeau ca nu mai pot si se faceau ca ploua. Atunci a venit antrenorul meu, care m-a luat in brate si am mers cu el cu un taxi la spital. Acum am piciorul in ghips, dar ma simt ceva mai bine. Daca lucrurile vor continua tot asa, nu stiu daca mai am vreo motivatie pentru a merge mai departe. Poate ma las! O sa vedem", spune Alina in Libertatea.

A fost trimisa la spital cu taxiul!

“Organizatorii nu au chemat ambulanta, am fost nevoita ca impreuna cu doctorul Mirela Pop sa luam un taxi pana la spital.

Mi-au spus ca e aproape si ca se ajunge repede. Nici nu mai stiu cum s-a intamplat, mi-am prins piciorul intr-o inclestare si cand am incercat sa ma eliberez am simtit dureri foarte mari”, spune Alina Dumitru in Click!

A ratat si bronzul!

Campioana olimpica la categoria 48 de kilograme, Alina Dumitru a fost invinsa in lupta pentru medalia de bronz, de catre campioana europeana Frederique Jossinet, la Campionatul Mondial de la Rotterdam, ocupand in final locul 5.

Judoka antrenata de Florin Bercean a trecut de primul tur dupa ce a invins-o pe libaneza Lolita Dagher, iar in turul urmator a dispus de unguroaica Eva Csernoviczki (vicampioana europeana).

Calificarea in semifinale a venit dupa victoria in fata braziliencei Sarah Menezes, dar Alina Dumitru a cedat in fata rivalei sale la medalia de aur, nipona Tomoko Fukumi. In ultimul act, lupta pentru medalia de bronz, judoka Frederique Jossinet, detinatoarea titlului continental, s-a impus in fata sportivei antrenate de Florin Bercean.

Finala a fost castigata de Tomoko Fukumi (Japonia), care a dispus in ultimul act de Oiana Blanco (Spania).

Medaliile de bronz au fost castigate de Frederique Jossinet (Franta) si Jung-Yeon Chung (Coreea de Sud), in timp ce pe locul 5 s-au clasat Alina Dumitru (Romania) si Sara Menezes (Brazilia).

De-a lungul carierei, Alina Dumitru a atins apogeul la Jocurile Olimpice de la Beijing, cand a cucerit medalia de aur, in timp ce la Campionatele Mondiale are cate o medalie de bronz (editiile din 2005 si 2007), iar la Campionatul European 5 medalii de aur (2004-2008), respectiv doua de bronz (2002 si 2009).