Alin Alexuc, medalie de bronz la Mondialul de lupte din Belgrad. Premiera stabilită de sportivul de la Dinamo

alin alexuc alin alexuc medalie de bronz Sporturi
Data publicarii: Marti 13 Septembrie 2022, 21:03
Data actualizarii: Marti 13 Septembrie 2022, 21:11

Prima medalie la CM din Serbia pentru delegația condusă de președintele FR de Lupte, Răzvan Pîrcălabu.

Alin Alexuc, sportiv legitmat la CS Dinamo, a cucerit marți seara medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Belgrad, în cadrul categoriei 130 kg.

Luptătorul dinamovist l-a învins în finala mică pe Muminjon Abdullaev (Uzbekistan), cu 5-3.

Este prima medalie din carieră la un Campionat Mondial pentru Alin Alexuc, care este campion european în 2020.

Alin Alexuc e antrenat la lot de Petre Cărare și Carpen Georgian. Antrenorului descoperitor al lui Alexuc este Ion Asaftei.

Lotul de 14 sportivi cu care România participă la Campionatele Mondiale de lupte de la Belgrad (10-18 septembrie) este următorul:

lupte feminine: Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 65 kg), Alexandra Anghel (cat. 72 kg) şi Cătălina Axente (cat. 76 kg);

lupte greco-romane: Răzvan Arnăut (cat. 63 kg), Mihai Mihuţ (cat. 67 kg), Nicu Samuel Ojog (cat. 87 kg), Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);

lupte libere: Răzvan Kovacs (cat. 57 kg), Nikolay Okhlopkov (cat. 61 kg), Ştefan Coman (cat. 65 kg), Maxim Vasilioglo (cat. 74 kg) şi Jakub Shikhdzhamalov (cat. 79 kg).

• Ultima medalie a României la Campionatele Mondiale a fost câştigată de Alina Vuc (cat. 50 kg), argint la ediţia 2019 desfăşurată Nur-Sultan (Kazahstan).
  • La CM de la Oslo (Norvegia) de anul trecut, cel mai bun rezultat al delegaţiei României a fost obţinut tot de Alina Vuc, care s-a clasat pe locul 5 (cat. 50 kg).