Villarreal fc barcelona Pedri Real Madrid Spania
Data publicarii: Luni 13 Februarie 2023, 00:02
Data actualizarii: Luni 13 Februarie 2023, 00:02

FC Barcelona a obținut o victorie la limită pe terenul lui Villarreal, 1-0, iar catalanii și-au mărut avansul în fruntea La Liga.

Unicul gol al meciului s-a marcat după o fază construită splendid de Barcelona, în minutul 18.

Villarreal - FC Barcelona 0-1

Frenkie de Jong a pasat pentru Raphinha, care l-a găsit în mijlocul careului pe Pedri. Tânărul mijlocaș al Barcelonei a realizat un un-doi cu Lewandowski, a rămas singur cu portarul Pepe Reina și a finalizat cu un șut bine plasat.

Pedri traversează o formă grozavă în La Liga. Tânărul internațional spaniol a marcat nu mai puțin de 10 goluri cu ultimele 15 șuturi expediate pe poartă în campionat, conform Opta.

În repriza secundă, cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Raphinha. În minutul 63, brazilianul a fost servit excelent în careu de Robert Lewandowski, însă a șutat puțin pe lângă poarta lui Villarreal.

"Submarinul galben" a înscris pentru 1-1 în minutul 90, prin nigerianul Samuel Chukwueze, însă fanionul a fost ridicat corect de la margine pentru ofsaid, iar reușita a fost anulată.

FC Barcelona a ajuns la șase victorii consecutive și și-a consolidat prima poziție în La Liga. Catalanii au 56 de puncte în 21 de meciuri și sunt la 11 lungimi în fața lui Real Madrid, care are și un meci mai puțin jucat.

Pentru Barcelona urmează meciul cu Manchester United din 16-imile Europa League, joi, de la ora 19:45, LIVE pe Pro Arena și VOYO.

• Villarreal: Reina - Foyth, Albiol, Torres, Moreno (83' Trigueros) - Capoue, Parejo, Coquelin (36' Chukwueze) - Pino, Morales (83' Nino), Baena (83' Mojica)
  • Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Christensen, Balde - Kessie (89' Alba), De Jong, Pedri - Raphinha (81' Torres), Lewandowski, Gavi