FOTO Tiki-taka se joacă în Catalonia, dar nu la Barcelona! Echipa lui Xavi, surclasată acasă de noul lider din Spania

Barcelona Girona la liga Spania
Data publicarii: Luni 11 Decembrie 2023, 00:05
Data actualizarii: Luni 11 Decembrie 2023, 00:15

„O echipă maiestuoasă” a lăsat fără replică Barcelona lui Xavi.

Girona a învins-o pe Barcelona chiar la ea acasă, scor 4-2, în a 16-a rundă din La Liga. După această victorie spectaculoasă, echipa antrenată de Míchel Sánchez a redevenit lider, cu 41 de puncte, cu două mai multe decât Real Madrid. Girona are și cel mai bun atac din Spania, cu 38 de goluri marcate în 16 etape

Girona e lider în Spania, după victoria spectaculoasă de la Barcelona

Primul gol al Gironei a venit în minutul 12, pe filieră 100% ucraineană. A marcat atacantul Artem Dovbyk, servit de conaționalul Viktor Tsyhankov. În minutul 19, Lewandowski a egalat, dar Girona a dominat jocul și a revenit în avantaj până la pauză. A marcat în minutul 40 fundașul stânga, Gutiérrez, care a finalizat cu un șut perfect o acțiune a oaspeților.

În repriza a doua, tot Girona a fost mai periculoasă. În minutul 81, oaspeții au înscris din nou: Valery Fernández a finalizat o acțiune pornită de la portarul Paulo Gazzaniga și continuată de „veteranul” Cristhian Stuani. Gundogan a redus din diferență în prelungirile partidei, dar tot Girona a avut ultimul cuvânt: Stuani a înscris după centrarea lui Sávio.

Girona l-a folosit tot meciul pe Aleix García, fotbalist trecut pe la Dinamo în perioada Cortacero. De altfel, García e una dintre piesele de bază ale formației pregătite de Míchel Sánchez, cu 15 apariții în acest sezon, în care a marcat de trei ori și a oferit patru pase decisive.

Tiki-taka a rămas în Catalonia, dar s-a mutat la Girona!

Imediat după meci, presa catalană a lăudat jocul echipei oaspete. „Girona o condamnă pe Barcelona și este lider”, a scris publicația Sport. „Gironazo pe Montjuïc”, a titrat și Mundo Deportivo, care a numit-o „maiestuoasă” pe echipa oaspete.

„Jocul Gironei a încetat de mult timp să fie o întâmplare. Dar dacă adaugi că a marcat un gol în stil tiki-taka chiar împotriva Barcelonei, lucrurile capătă o altă amploare. Așa a fost al doilea gol al Gironei, un golazo în adevăratul sens al cuvântului marcat de Miguel Gutiérrez, jucător transferat de la Real Madrid”, a mai scris sursa citată.

Deținută în proporție de 47% de City Football Group, Girona este „opera” unui trio de succes: antrenorul Míchel Sánchez, directorul sportiv Quique Cárcel și președintele Consiliului de Administrație Pere Guardiola, fratele mai celebrului Pep. Pere deține 16% din club, din 2017, și are are experiență ca agent de jucători, în trecut lucrând cu nume ca Luis Suárez și Andrés Iniesta.