Suspendare drastica pentru Pique dupa eliminarea din SuperCupa Spaniei! Va rata derby-ul cu Atletico Madrid

Gerard Pique fc barcelona Spania
Data publicarii: Miercuri 19 August 2015, 14:32
Data actualizarii: Miercuri 19 August 2015, 14:35

Desi a negat ca l-ar fi injurat pe tusier, Pique nu a scapat de suspendare.

Gerard Pique va rata 4 meciuri dupa ce a fost eliminat in partida retur cu Bilbao din SuperCupa Spaniei, trofeu castigat de Athletic cu 5-1 la general.

La scorul de 1-0, in minutul 57, Pique s-a enervat pe arbitrul tusier si l-a injurat pe arbitrul tusier ('I s*** on your w**** of a mother'), fiind eliminat de pe teren.

Dupa 4-0 in tur, Barcelona avea nevoie de un miracol. Momentul de nebunie al lui Pique a risipit insa orice speranta pentru Barca, Aduriz reusind sa egaleze spre finalul meciului iar Bilbao a castigat primul trofeu dupa 31 de ani.

Daca eliminarea lui Pique a costat-o deja in acest meci, o suspendare de durata a fundasului este foarte probabila - pentru insulte la adresa arbitrului, Pique risca intre 4 si 12 partide de pauza. Pique va rata meciul de debut al sezonului in La Liga chiar cu Athletic Bilbao, partidele cu Levante si Malaga, dar mai ales derby-ul cu Atletico Madrid de la inceputul lui septembrie.

Catalanii de la Sport scriu ca Pique a acuzat ca a fost premeditat momentul - arbitrul Velasco Carballo l-a mai eliminat si in 2012 intr-un meci cu Sporting. Pique si-a cerut scuze pentru iesirea sa, insa a negat ca l-ar fi injurat pe arbitru. Barcelona are 10 zile sa faca apel la decizie.