S-a întors Sergio Ramos! Roșu direct, altă eliminare după câteva secunde + istorie în LaLiga

Sergio Ramos Jesus Navas Real Sociedad Sevilla Spania Sergio Ramos, eliminat direct în meciul Real Sociedad - Sevilla / Foto: Imago
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 20:47
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 20:49

Sevilla a încheiat cu nouă jucători meciul contra lui Real Sociedad, pierdut cu 1-2, în runda a 14-a din LaLiga.

Real Sociedad a marcat ambele goluri în prima repriză. Dmitrovic și-a introdus mingea în propria poartă după doar trei minute, iar Umar Sadiq a făcut 2-0 cu o execuție splendidă de la distanță. En Nesyry a redus din handicap în minutul 50, însă Sevilla nu a mai putut reveni, iar andaluzii au încheiat meciul cu doi eliminați.

Sergio Ramos, eliminat direct în meciul Real Sociedad - Sevilla

În minutul 88, Sergio Ramos a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault dur asupra lui Brais Mendez. Arbitrul Ortiz Arias a mers la monitorul VAR pentru a revedea faza și a decis să îi arate lui Ramos direct cartonașul roșu, chiar dacă anterior avea deja un galben.

Imediat după eliminarea lui Ramos, Jesus Navas a văzut și el cartonașul roșu. Veteranul celor de la Sevilla a protestat vehement și a fost trimis la vestiare mai devreme.

Lucas Ocampos, atacantul de la Sevilla, s-a arătat contrariat în special de eliminarea lui Jesus Navas.

"E foarte ciudat, te pune pe gânduri. Arbitrii le permit jucătorilor din echipe considerate mai sus din punct de vedere ierarhic să le spună diverse lucruri. Sper să se folosească aceași unitate de măsură și când acest lucru se întâmplă la alte echipe", a spus după meci Lucas Ocampos, atacantul celor de la Sevilla.

Pentru Sergio Ramos este cartonașul roșu cu numărul 21 văzut în LaLiga și al 29-lea din toate competițiile.

Potrivit statisticianului MisterChip, este prima dată în întreagă istorie LaLiga când doi jucători de peste 37 de ani sunt eliminați în aceeași partidă.