Banca galacticilor a explodat după ce arbitrul partidei a dictat o lovitură liberă pentru FC Barcelona, după ce Kylian Mbappe plecase pe un contraatac promițător, dar îl lovise ușor în figură pe Eric Garcia, în minutul 120+2 al confruntării.
Antonio Rudiger a aruncat cu o sticla înspre ”centralul” Ricardo de Burgos Bengoetxea și a văzut direct cartonașul roșu. Alți doi fotbaliști de la Real Madrid au mai fost eliminați: Lucas și Jude Bellingham.
Rudiger ar urma să primească o sancțiune URIAȘĂ după scenele uluitoare din El Clasico. Marca a mai publicat un clip
Cadena SER indică faptul că Antonio Rudiger ar putea fi suspendat între 4 și 12 jocuri pentru că a aruncat cu o sticlă în ”centralul” partidei din finala Copa del Rey.
Publicația Marca a publicat pe Twitter un alt clip cu Rudiger în care se poate observa cum fundașul încearcă să arunce și cu mai mulți saci cu gheață spre arbitru. A fost însă reținut de colegii săi.
Ce a notat arbitrul în raportul său după FC Barcelona - Real Madrid 3-2
*Rüdiger (120+3) – A primit cartonașul roșu pentru că a aruncat cu un obiect care însă nu m-a lovit. După ce a fost eliminat, jucătorul a trebuit să fie reținut de mai mulți oameni din stafful tehnic al Realului, arătând o atitudine agresivă.
*Lucas Vázquez (120+3) – A protestat vehement la deciziile noastre și a pătruns câțiva metri pe teren (n.r. – fusese schimbat, în minutul 55), făcând gesturi largi pentru a dezaproba ce am hotărât.
*Bellingham (120+4) – După ce meciul s-a încheiat, s-a apropiat de noi, într-o manieră agresivă, și a fost nevoie să fie reținut de colegii săi de echipă.