Real Madrid - Villarreal Barcelona Real Madrid Villarreal Spania
Data publicarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 00:02
Data actualizarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 00:02

Real Madrid a pierdut pe teren propriu cu Villarreal, scor 2-3, și Barcelona se poate distanța în fruntea La Liga.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 16 pe ”Santiago Bernabeu”, prin autogolul lui Pau Torres. ”Submarinul galben” a restabilit egalitatea în minutul 39 prin Samu Chukwueze, iar spectacolul a continuat și în partea secundă.

Real Madrid, eșec ”acasă” cu Villarreal!

Vinicius a adus-o din nou în avantaj pe Real Madrid cu golul său din minutul 48, dar nu a fost suficient pentru a-i asigura victoria echipei lui Carlo Ancelotti.

Villarreal a egalat în minutul 2-2 cu reușita lui Morales, iar Chukwueze a dat lovitura în minutul 80, a reușit ”dubla” și a stabilit scorul final: 3-2 pentru echipa lui Quique Setien.

Rezultatul îi permite Barcelonei să se distanțeze în fruntea clasamentului, în cazul în care va câștiga meciul de luni cu Girona. Catalanii pot adăuga încă trei puncte la diferența de 12 puncte față de rivala Real Madrid, care se află pe locul doi, cu 59 de puncte.

Real poate ”tremura” și pentru locul doi, dacă Atletico Madrid va reuși să câștige meciul din deplasare cu Rayo Vallecano.

Pentru Real Madrid urmează meciul din sferturile UEFA Champions League, cu Chelsea, iar apoi va juca în campionat în deplasare, în compania celor de la Cadiz. Villarreal, care a urcat pe locul cinci, va primi vizita celor de la Real Valladolid în următoarea etapă.