Mundo Deportivo anunță ce se întâmplă cu Xavi, după eliminarea Barcelonei din Cupa Spaniei

xavi Barcelona Spania
Data publicarii: Joi 25 Ianuarie 2024, 13:58
Data actualizarii: Joi 25 Ianuarie 2024, 13:58

FC Barcelona a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Spaniei după eșecul de pe terenul lui Athletic Bilbao, scor 2-4, după prelungiri.

Viitorul antrenorului Xavi Hernandez a fost pus sub semnul întrebării chiar după umilința din Supercupa Spaniei, pe care Barcelona a pierdut-o cu scorul de 4-1 în fața rivalei Real Madrid.

Mundo Deportivo anunță ce se întâmplă cu Xavi

Acum, jurnaliștii spanioli au anunțat decizia finală luată de președintele Joan Laporta (61 de ani) pentru viitorul băncii tehnice. Mundo Deportivo scrie că oficialul catalan l-a încurajat pe Xavi și i-a transmis acestuia să dea tot ce poate pentru a redresa situația în a doua parte a sezonului.

Laporta nu a intrat în vestiar după meciul cu Athletic Bilbao și a preferat să-i aștepte pe elevii lui Xavi în autocarul echipei.

În campionat, Barcelona este pe locul trei, cu 44 de puncte, la șapte puncte în spatele rivalei Real Madrid după 20 de meciuri. Cel mai probabil, meciurile din UEFA Champions League vor fi importante pentru viitorul lui Xavi la Barcelona.

În optimi, Barcelona se va duela în dublă manșă cu Napoli, campioana Italiei. Primul meci este programat pe 21 februarie, iar returul pe 12 martie.

Xavi e antrenorul Barcelonei din 2021

Xavi este antrenorul celor de la Barcelona din noiembire 2021, iar contractul său, potrivit site-urilor de specialitate, expiră în vara anului 2025.

Până acum a prins 121 de meciuri pe banca echipei blaugrana. 76 dintre acestea s-au încheiat cu victoria Barcelonei, 20 la egalitate și 25 au fost înfrângeri.