Mesajul lui Joao Felix la debutul pentru FC Barcelona

Joao Felix fc barcelona Spania
Data publicarii: Luni 04 Septembrie 2023, 15:51
Data actualizarii: Luni 04 Septembrie 2023, 15:51

Starul portughez a transmis un mesaj clubului și fanilor catalani după victoria la limită cu Osasuna.

Atacantul de 23 de ani a putut, în sfârșit, să îmbrace tricoul Barcelonei într-o competiție oficială: Joao Felix a intrat pe teren în minutul 80 al partidei cu Osasuna, scor 2-1, după ce adversara a marcat golul egalizator.

Prestația sa nu a arătat prea multe, jucătorul subliniind faptul că nu a jucat un meci oficial de peste două luni și jumătate.

Joao Felix și-a înjumătățit salariul pentru a face mutarea la Barcelona posibilă

Tânărul jucător împrumutat de la Atlético de Madrid a intrat pe teren la 20 de minute după celălalt nou-venit, Cancelo , care l-a înlocuit pe Sergi Roberto în minutul 59.

Joao Felix, ce și-a înjumătățit salariul pentru a face mutarea la Barcelona posibilă, s-a declarat mulțumit de prima sa partidă la Barcelona: ”Sunt foarte fericit pentru debutul meu și pentru victorie. O să muncim în continuare. Hai echipă!”

Într-un interviu acordat presei din Spania, Joao Felix a afirmat că a juca pentru Barcelona a fost visul său de mic, astfel că este dispus să sacrifice partea materială pentru a-l face pe copilul din el fericit. Transferul atacantului portughez era privit cu scepticism chiar și de Deco, care a declarat că: ”Am crezut că în condițiile actuale, este imposibil să îl aducem pe Joao Felix, indiferent de eforturile noastre.”

Este gata pentru debutul în Champions League

Atacantul cotat la 50 de milioane de euro de site-urile de specialitate, Joao Felix are șanse să fie titular în următoarele partide de foc ale catalanilor.

După pauza internațională, Barcelona va înfrunte pe Real Betissâmbătă, 16 septembrie, formația din Sevilla fiind cunoscută pentru problemele puse formației lui Xavi de-a lungul timpului.

Debutul în Liga Campionilor poate veni pentru portughez trei zile mai târziu, campioana Spaniei primind marți, 19 septembrie, vizita belgienilor de la Antwerp.