VIDEO Mason Greenwood a înscris primul gol din ianuarie 2022! Cum a marcat fotbalistul în Celta Vigo - Getafe

Mason Greenwood Celta Vigo - Getafe la liga Spania
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 21:54
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 21:53

Mason Greenwood (22 de ani) a fost trimis sub formă de împrumut la Getafe pentru sezonul 2023/24.

Mason Greenwood a fost arestat după ce în mediul online au apărut mai multe videoclipuri cu fosta sa parteneră cu fața însângerată și vânătăi pe corp. Însă poliția britanică a anunțat în urmă cu șapte luni că au fost abandonate procedurile legale împotriva lui Mason Greenwood. Fotbalistul era acuzat, printre altele, și de tentativă de viol.

În Celta Vigo - Getafe, Mason Greenwood a fost utilizat încă din primul minut de Pepe Bordalas. Însă englezul a rezistat doar până în minutul 61, când tehnicianul l-a scos de pe suprafața terenului și l-a înlocuit cu Mauro Arambarri.

În minutul 33 al partidei, Greenwood a înscris primul său gol din ianuarie 2022. Ultima dată când fotbalistul și-a trecut numele pe tabela de marcaj a fost atunci când Manchester United a făcut deplasarea pentru meciul cu Brentford (19 ianuarie 2022). „Diavolii roșii” au învins atunci cu 3-1.

De când a semnat cu Getafe, Mason Greenwood a bifat deja cinci apariții pentru clubul din primul eșalon al Spaniei. Pe lângă golul marcat împotriva lui Celta Vigo, englezul și-a mai asigurat un assist în remiza cu Athletic Bilbao din a șaptea etapă din La Liga.

Poliția britanică a anunțat ce se va întâmpla cu Mason Greenwood

Atacantul în vârstă de 21 de ani, "care a fost arestat şi urmărit penal într-o anchetă deschisă în ianuarie 2022, nu se mai confruntă cu acuzaţii penale", a indicat poliţia din Greater Manchester într-un comunicat.

Potrivit unui purtător de cuvânt al Crown Prosecution Service (CPS, procuratura britanică), "retragerea unor martori cheie şi elemente noi" au dus la retragerea acuzaţiilor. "În aceste circumstanţe, suntem obligaţi să închidem cazul", a adăugat acesta.