Stranieri
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 21:38
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 21:41

Ianis Hagi (24 de ani) a jucat 73 de minute la Alaves în remiza înregistrată contra lui Betis, scor 1-1, în runda a noua din La Liga.

Titularizat pentru a patra oară la rând după împrumul de la Rangers, Ianis Hagi a contribuit la reușita lui Alaves din minutul 35. Decarul lui Alaves a centrat bine dintr-o lovitură liberă pentru Kike Garcia, care a trimis cu capul pe spațiul porții. Portarul Claudio Bravo a respins cu dificultate, însă direct în coechipierul Hector Bellerin, care a trimis mingea în propria poartă.

Ianis Hagi, cel mai bun meci la Alaves

Autogolul lui Bellerin a restabilit egalitatea pe tabelă. Golul lui Betis fusese marcat cu doar trei minute înainte de Ayoze Perez.

Ianis Hagi a rămas pe teren până în minutul 73, când a fost înlocuit cu uruguayanul Carlos Benavidez. Decarul lui Alaves a primit nota 7,4 pentru prestația sa din partea site-ului de specialitate Sofascore.

Hagi a avut cea mai are notă din echipa sa, iar din tabăra adversarilor a fost devansat doar de Ayoze Perez, cel care a înscris pentru Betis, și portarul Claudio Bravo, ambii cu 7,5.

Pentru decarul lui Alaves a fost cea mai mare notă obținută după împrumutul în La Liga, dar și meciul cu cele mai multe minute prinse pe teren.

După remiza cu Betis, Alaves ocupă locul 17 în La Liga, ultimul care asigură salvarea de la retrogradare, cu 8 puncte. În runda următoare, a zecea, echipa lui Ianis Hagi va juca pe terenul lui Villarreal.