VIDEO Madridul legendei Raúl a ratat promovarea dramatic, în minutul 114, fără să piardă

Real Madrid Eldense Real Madrid Castilla Segunda Division Spania
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Luni 26 Iunie 2023, 08:12
Data actualizarii: Luni 26 Iunie 2023, 08:11

Echipa antrenată de legendarul Raúl González a ratat promovarea în a doua ligă spaniolă.

Real Madrid Castilla, echipa a doua a „albilor”, a fost la un pas să promoveze în Segunda División, dar un gol încasat în minutul 114 a blocat-o încă un an în a treia divizie.

Echipa a doua a lui Real Madrid a ratat promovarea, după un gol primit în minutul 114

În play-off-ul pentru promovare, Real Madrid Castilla a jucat cu Eldense. După 1-1 acasă, madrilenii au condus cu 2-0 și 3-2 la Elda, dar au încheiat la egalitate, 3-3. Deși scorul general a fost 4-4, Eldense a obținut promovarea pentru că a fost mai bine clasată în sezonul regulat.

Club fondat în 2021, Eldense este la a treia promovare consecutivă. În Segunda División nu a mai jucat din sezonul 1963/1964! Forța echipei din provincia Alicante a fost terenul propriu, unde nu a pierdut nicio partidă în acest sezon. Real Madrid Castilla nu a putut nici ea să o bată, deși în minutul 35 conducea cu 2-0.

Gazdele au egalat, după ce au înscris în minutele 45+2 și 68, iar partida s-a dus în prelungiri. Formația lui Raúl a trecut iar în avantaj în minutul 108, când Sergio Arribas a transformat un penalty, dar nu a reușit nici de această dată să conserve rezultatul.

Juanto Ortuño a făcut 3-3 în minutul 114 și cei 4.000 de oameni de pe arena Nuevo Pepico Amat au izbucnit de fericire. În prelungirile prelungirilor, Real Madrid Castilla a solicitat încă un penalty, însă arbitrul a decis să nu acorde o nouă lovitură de la 11 metri.

Cine sunt puștii de viitor ai lui Real Madrid

Pregătită de Raúl González, echipa a doua a lui Real Madrid e alcătuită din numeroși tineri care în viitor ar putea face pasul spre lotul lui Carlo Ancelotti.

Álvaro Rodríguez, de 18 ani, este cel mai bine cotat jucător al celor de la Castilla. Atacantul din Uruguay valorează 6 milioane de euro, potrivit Transfermarkt, și a marcat șapte goluri în acest sezon. El a prins și echipa mare în șase rânduri, marcând o dată, în poarta lui Atlético Madrid.

Sergio Arribas (21 de ani), Nico Paz (18 ani), Carlos Dotor (20 de ani), Rafa Marín (21 de ani) sau Peter González (20 de ani) sunt alte nume importante ale formației lui Raúl. Real Madrid Castilla a evoluat ultima oară în a doua divizie din Spania în stagiunea 2013/2014.