Barcelona 2-1 Real Madrid! SUPER GOL reusit de Alexis Sanchez! Neymar, GOL si pasa de gol! Realul a cerut doua penaltyuri:

Barcelona El Clasico Real Madrid Spania
Data publicarii: Sambata 26 Octombrie 2013, 20:52
Data actualizarii: Duminica 27 Octombrie 2013, 12:47

► Comenteaza Barca - Real alaturi de Sport.ro
Ovidiu: Nici vorba de penalty, Adriano nici n-a vazut unde-i mingea, n-a avut nici cea mai mica intentie sa atinga mingea!

Barcelona a reusit sa castige cu 2-1 in fata Realului in primul El Clasico al acestui sezon. Neymar a deschis scorul si a dat pasa de gol la reusita senzationala a lui Alexis Sanchez. Realul a cerut doua penaltyuri insa centralul a fost de neinduplecat.
Pepe le-a aprins sperantele fanilor Realului cu un gol in minutul 90 insa in minutele de prelungiri nu s-a mai intamplat nimic.

BARCELONA: Valdes, Pique, Fabregas, Xavi, Iniesta, Messi, Neymar, Mascherano, Sergio, Adriano, Alves
Rezerve: Pinto, Montoya, Puyol, Song, Sergi Roberto, Pedro and Alexis

Real Madrid: Diego Lopez, Varane, Pepe, Ramos, Khedira, Ronaldo, Bale, Marcelo, Carvajal, Modric, Di Maria
Rezerve: Casillas, Coentrao, Benzema, Arbeloa, Jese, Isco, Illarramendi

FAZELE MECIULUI:

Min 90: GOOOOOL Real! Ronaldo il vede liber pe Pepe si ii paseaza intelingent. Portughezul suteaza fara mila si il invinge pe Valdes

Min 88: Modric este oprit prin fault de Alexis

Min 84: Neymar este aplaudat de intreg stadionul. Locul sau in teren a fost luat de Pedro

Min 83: Dani Alves scapa singur cu Diego Lopez insa nu reuseste sa il invinga pe portarul Realului

Min 80:
Nicio echipa din La Liga nu a reusit sa loveasca bara de mai multe ori decat Real Madrid

Min 78: GOOOOOOL! Alexis Sanchez il lobeaza pe Lopez in stil de mare jucator. Este al 5-lea gol reusit de el in Primera Division. Neymar are si el o contributie dupa ce a dat pasa decisiva! CLICK AICI pentru VIDEO

Min 77: Messi centreaza pentru Xavi insa Khedira reuseste sa respinga

Min 76:
Iniesta este schimbat cu Alex Song

Min 75: Iniesta incearca un sut din afara careului insa mingea este deviata in corner

Min 72:
OCAZIE pentru Real! Benzema prinde o bomba care loveste bara transversala a portii lui Valdes

Min 71: Ronaldo cade in careu. Mascherano era in spatele portughezului. Banca Realului a cerut penalty

Min 70: Fabregas iese, intra Alexis Sanchez

Min 63: ... Marcelo vede galben dupa un fault asupra lui Messi

Min 59: Modric ii paseaza slab lui Carvajal insa acesta face fault in atac

Omu: Desi Neymar a costat doar 57 milioane de euro si Bale 91, Neymar are 5 clase peste Bale

Min 55: Ramos a iesit pentru a-i face loc lui Illaramendi

Min 53: Neymar scapa singur cu Diego Lopez insa suteaza fix in bratele acestuia

Min 52:
Avem o statistica foarte interesanta despre cum s-a atacat in aceasta seara

Min 49:
Marcelo ii paseaza lui Ronaldo care e liber pe partea stanga. Vedeta Realului incearca o pasa eleganta cu calcaiul insa nimeni nu era acolo sa primeasca

Min 46:
Ramos il opreste prin fault pe Iniesta. Jucatorul Realului protesteaza

PAUZA | BARCELONA 1 REAL MADRID | O prima repriza foarte spectaculoasa, dominata de catalani, in care brazilianul Neymar a facut diferenta. Pana acum, vorba lui Catalin, 57 de milioane de euro au insemnat mai mult decat cele aproape 100, cat a costat Bale. Se anunta o repriza secunda cu multe goluri, zice noi :)

Ce bun e Twitter-ul cateodata :)

Cristian: Real Madrid o sa piarda din cauza portarului. Casillas trebuia titularizat in acest meci, dar si in celelalte din Primera

Min 43: Madrilenii cer lovitura de la 11 metri - a fost o centrare a lui Ronaldo in 6 metri, Valdes a respins, iar mingea a lovit mana lui Adriano, care era cazut in urma alunecarii;

Min 42: Messi bate direct spre poarta, mingea este respinsa de zid

Min 41: Messi cade extrem de usor dupa un duel cu Pepe, centralul acorda lovitura libera in preajma careului madrilen, lateral dreapta

Min 40: Realul lui Ancelotti pare mai degraba o echipa italiana :) madrilenii au nevoie de gol, dar raman in continuare destul de timizi in atac.

Ken Early este jurnalist la The Irish Times

Min 26: Bale isi incearca din nou norocul de la mare distanta, sutul sau de la 20 de metri nu prinde nici de aceasta data spatiul portii; totusi, un semnal de alarma pentru defensiva catalana este faptul ca Bale ajunge in pozitii din care poate suta spre poarta;

Catalin: Pana acum am vazut ca 57 mil euro > 100 mil euro :)

Min 21: Sansa uriasa pentru catalani - Messi intra in careu, si suteaza din unghi, la coltul lung, mingea trece putin pe langa poarta lui Diego Lopez

Min 19: GOOOOOL BARCELONA (NEYMAR) | CLICK AICI pentru VIDEO Iniesta trimite o pasa excelenta pe culoar pentru Neymar, la limita ofsaidului, brazilianul inscrie cu un sut plasat (si putin deviat de Carvajal) la coltul lung; fundasii Realului au parut ca s-au oprit pentru moment pentru a-i cere arbitrului sa dicteze ofsaid;

Min 17: Schimb rapid de pase ale jucatorilor catalani la 20 de metri de poarta lui Diego Lopez, mingea ajunge la Neymar, care suteaza din marginea careului, fara probleme pentru portarul Realului

Min 15: Gareth Bale trimite o torpila de la 25 de metri, mingea trece peste poarta lui Valdes

Min 13: ... Sergio Ramos primeste si el galbenul, pentru un fault la Neymar

Florin: a inceput mai bine Barca, nu cred ca rezista pana la pauza Real fara gol primit

Min 8: ... Busquets vede primul cartonas galben al partidei, pentru un fault la Di Maria

Min 6: Barcelona incepe in forta, cu posesie in stilul celebru in jumatatea de teren adversa

Min 4: Cesc Fabregas isi incearca sutul de la distanta

»»» Cine credea ca vom vedea vreodata asa ceva pe Camp Nou? Un suporter al Barcelonei, cu un mesaj de sustinere pentru Casillas:

»»» Ca sa treaca pe primul loc in aceasta seara, Real Madrid are nevoie de o victorie la 7 goluri diferenta in fata Barcelonei :)

»»» Coregrafie impresionanta, din 90.000 de cartoane, pe Camp Nou. Stadionul a fost imbracat in culorile traditionale ale clubului, iar la tribuna a II-a a aparut un mesaj de incurajare pentru Tito Vilanova, aflat in continuare intr-o lupta dura cu boala: "Forca Tito!"

MESSI, LA UN GOL DE RECORD

Argentinianul este la un gol distanta sa depaseasca un record vechi de jumatate de secol. Daca inscrie astazi, Messi devine cel mai bun marcator din istoria El Clasico. In acest moment, atat Alfredo Di Stefano, fostul jucator al Realului, cat si Leo Messi, au cate 18 goluri marcate.

Cristiano Ronaldo este la 6 goluri in spate, cu 12 goluri marcate in poarta Barcelonei.

18 goluri
Messi (11 in campionat, 2 in Champions League, 5 in Supercupa)
Di Stefano (14 in campionat, 2 in CCE, 2 in Cupa)