Joao Felix îl învață pe Florinel Coman: "Acum se anulează un gol pentru un fault comis cu 5 minute înainte"

Joao Felix fc barcelona Valencia Spania
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 17:50
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 17:50
Joao Felix (24 de ani), atacantul Barcelonei, a marcat unicul gol al catalanilor în remiza cu Valencia, de sâmbătă, scor 1-1, în runda #17 din LaLiga.

Joao Felix a deschis scorul în minutul 55 al partidei de pe Mestalla. Faza a plecat de la o pasă perfectă a lui Frenkie de Jong pentru Raphinha, care i-a trimis ulterior lui Felix în fața porții. După ce a înscris, portughezul a rămas câteva momente nemișcat, fără să se bucure.

Joao Felix: "Acum se anulează un gol pentru un fault comis cu 5 minute înainte"

La interviul de după meci, Joao Felix a explicat că nu s-a bucurat de teamă ca golul să nu fie anulat de VAR. În discursul său de după meci, portughezul a exagerat, spunând că acum un gol poate fi anulat și pentru un fault comis cu 5 minute înainte.

"Nu m-am bucurat pentru că acum poți rămâne cu un gust amar după marcarea unui gol. Uneori se anulează pentru un ofsaid sau un fault comis cu cinci minute înainte. Nu știam dacă Raphinha a fost sau nu în ofsaid.

Ne doream să câștigăm, am avut multe ocazii, unele mai clare decât altele. Problema este că nu marcăm și nici nu reușim să menținem poarta intactă. Suferim", a spus Joao Felix, citat de Mundo Deportivo.

Situația ipotetică prezentată de Joao Felix se aseamănă într-o oarecare măsură cu ceea ce s-a întâmplat la derby-ul CFR Cluj - FCSB 1-1. Florinel Coman a marcat un gol spectaculos, s-a bucurat în fața galeriei și alături de suporteri, însă reușita a fost anulată ulterior de VAR pentru un presupus fault comis de Crețu asupra lui Otele, cu aproximativ 30 de secunde înainte de gol.

Xavi a reacționat după al treilea meci fără victorie la FC Barcelona

Pentru catalani a fost a treia partidă din toate competițiile fără succes. Ultima dată când Barca a câștigat a fost la începutul lui decembrie, cu Atletico Madrid, scor 1-1.

După remiza cu Valencia, Xavi a vorbit despre evoluția elevilor săi și a subliniat faptul că echipa trebuie să joace mai bine pentru a câștiga titluri

”Suntem pe drumul cel bun. Bineînțeles, trebuie să evoluăm să câștigăm trofee și sunt sigur că o vom face. Vestiarul e supărat, dezamăgit, la fel ca mine, pentru că am jucat bine, destul cât să câștigăm meciul”, a spus Xavi