VIDEO Joacă Barcelona, zici că-i Barcelona! Catalanii s-au distrat cu Sevilla și au acum 8 puncte peste Real Madrid

fc barcelona Gavi jordi alba Raphinha Real Madrid Spania
Data publicarii: Luni 06 Februarie 2023, 08:20
Data actualizarii: Luni 06 Februarie 2023, 08:21

Echipa lui Xavi s-a impus clar în ultima etapă, 3-0 cu Sevilla, după golurile lui Jordi Alba, Gavi și Raphinha.

FC Barcelona a dispus duminică seara, pe teren propriu, scor 3-0, de echipa FC Sevilla, într-un meci din etapa a 20-a din La Liga.

Catalanii au acum opt puncte mai mult decât ocupanta locului secund în clasament, Real Madrid, învinsă de Mallorca în ultima rundă, 0-1.

După o primă repriză fără gol marcat, FC Barcelona a înscris de trei ori în partea secundă, prin Jordi Alba (minutul 58), Gavi (minutul 70) şi Raphinha (minutul 79).

FC Barcelona - Real Madrid 53-45 la puncte în fruntea clasamentului

Barcelona a adunat 53 de puncte în clasament şi este lider în La Liga, urmată de Real Madrid, cu 45 de puncte.

Într-un alt meci, ocupanta locului 3 din La Liga, Real Sociedad, a pierdut acasă cu Real Valladolid, scor 0-1. Oaspeţii au dat lovitura în minutul 73, prin Larin.

Tot duminică, Girona a învins cu 1-0 pe Valencia.