VIDEO Imaginile emoționante care nu s-au văzut la TV! Pedri, în brațele familiei imediat după câștigarea Supercupei Spaniei

Pedri fc barcelona supercupa spaniei Spania
Data publicarii: Luni 16 Ianuarie 2023, 12:13
Data actualizarii: Luni 16 Ianuarie 2023, 12:32

FC Barcelona a cucerit Supercupa Spaniei, competiţie în finala căreia a învins-o cu scorul de 3-1 pe Real Madrid, pe King Fahd International Stadium din Riad (Arabia Saudită), în faţa a 57.340 de spectatori.

Catalanii s-au impus prin golurile lui Gavi (minutul 34), Robert Lewandowski (minutul 45) şi Pedri (minutul 69), în timp ce pentru madrileni a punctat Karim Benzema, în prelungirile reprizei secunde (minutul 90+3).

FC Barcelona a cucerit cu această ocazie primul trofeu din epoca "post Lionel Messi" şi, totodată, primul cu antrenorul Xavi Hernandez la conducere.

Aceasta a fost a patra ediţie a Supercupei Spaniei desfăşurată în formula cu patru echipe şi a treia găzduită de Arabia Saudită. În semifinale, FC Barcelona şi Real Madrid reuşiseră să elimine la loviturile de departajare pe Betis Sevilla (4-2), respectiv Valencia (4-3).

Pedri, în lacrimi după festivitatea de premiere

Imediat după ce au primit medaliile și trofeul de campioni, marcatorul celui de-al treilea gol s-a îndreptat spre familia sa care a fost la Riad pentru a-l susține.

Maria Rosario, Fernando și Fernando Jr. nu și-au ascuns bucuria succesului obținut de Pedri alături de FC Barcelona și, pentru câteva secunde bune, tânărul jucător a stat îmbrățișat cu mama sa.