VIDEO Ianis Hagi a atins minimul cu Real Madrid: antrenorul l-a certat și în timpul meciului, și la final. Ce scriu spaniolii

Ianis Hagi alaves-real madrid Deportivo Alaves Real Madrid Spania
Data publicarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 13:20
Data actualizarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 14:07

Ianis Hagi a avut o nouă prestație modestă în Spania.

Deportivo Alavés a suferit un nou eșec în La Liga, 0-1 cu Real Madrid, chiar pe propriul teren. Bascii au evoluat în superioritate numerică din minutul 54, când Nacho a fost eliminat.

Ianis Hagi, rezervă, a intrat pe teren chiar în minutul 54, când i-a luat locul lui Jon Guridi. Românul a făcut un meci extrem de slab: a avut doar 9 atingeri de balon - nu există fotografii cu Ianis având mingea la picior! - și are partea lui de vină la golul marcat de madrileni în minutul 90+2, prin Lucas Vázquez.

Ianis Hagi, certat de antrenor și în timpul meciului, și după

Fiul „Regelui” l-a scăpat din marcaj pe Vázquez la cornerul executat de Kroos, iar jucătorul Madridului a adus victoria oaspeților. Golul primit l-a scos din sărite pe antrenorul lui Alavés, Luis García Plaza, care a vorbit despre Ianis Hagi imediat după joc.

„Azi a fost un meci în care el trebuia să facă un pas înainte. Și nu l-a făcut. A făcut un meci prost, trebuie să-l recuperăm și să-l trezim”, a zis tehnicianul bascilor, citat de Marca

AS a scris și ea despre Ianis Hagi. „Copleșit de presiune și destul de ghinionist. La o fază la care se plângea de o intrare dură a adversarilor, a primit reproșuri de la García Plaza. Apoi, nu a mai avut deloc precizie în pase”, a notat sursa citată.

• 16 apariții și 2 goluri (ambele într-un 10-0 în Copa del Rey, cu Deportivo Murcia) pentru Alavés are Ianis Hagi, împrumutat de Rangers în Spania.

Ianis Hagi, nota 4 în presa din Țara Bascilor: „Nu a adus echipei suflu ofensiv!”

Nici presa din Țara Bascilor nu l-a iertat pe român. El Correo i-a acordat nota 4, a doua cea mai mică din echipa lui Alavés, după Alex Sola, care a primit 3.

„A intrat după eliminarea lui Nacho, dar abia a generat ceva, chiar dacă echipa lui era în superioritate numerică. Nu i-a adus echipei acel suflu ofensiv pe care îl necesita un astfel de meci”, a scris El Correo, care a subliniat că introducerea românului a fost neinspirată, în contextul în care Jon Guridi făcuse un joc bun.

Deportivo Alavés încheie anul pe 16 în La Liga, cu doar 16 puncte în 18 runde. Bascii au trei eșecuri consecutive și un singur punct câștigat în ultimele patru runde. Real Madrid, în schimb, a trecut pe prima poziție, cu 45 de puncte, tot atâtea câte are și surpriza Girona.

Rezumat Alavés - Real Madrid 0-1