"E enervant, mereu procedeaza asa". Capitanul lui Atletico il critica pe Neymar pentru comportamentul sau

Neymar Atletico Madrid Barcelona Gabi Fernandez Spania
Data publicarii: Joi 29 Ianuarie 2015, 13:07
Data actualizarii: Joi 29 Ianuarie 2015, 13:17

Meciul dintre Atletico Madrid si Barcelona, din sferturile de finala ale Cupei Regelui, a fost unul cu adevarat nebun. Incheiat cu victoria oaspetilor, 3-2, duelul de pe Calderon a fost unul extrem de tensionat.

Barcelona s-a calificat in semifinalele Cupei Regelui dupa ce a castigat cu 4-2 la general dubla cu Atletico Madrid.

Returul, disputat aseara, a fost insa unul cu adevarat nebun. Torres a deschis scorul in secunda 40 al partidei, pentru ca Neymar sa reuseasca 9 minute mai tarziu.

Atletico a revenit la conducerea jocului dintr-un penalty, dar scorul a fost rasturnat de un autogol al lui Miranda si de cea de-a doua reusita a lui Neymar, precedata insa de un hent evident facut de Jordi Alba in propriul careu.

Partida a fost marcata si de cateva incidente nesportive, Gabi si Mario Suarez fiind eliminati, in timp ce Arda Turan a aruncat cu gheata dupa unul dintre tusieri.

Eliminat la pauza, in drumul catre vestiare, dupa ce i-a reprosat arbitrului ca nu a acordat un penalty pentru Atletico si un cartonas rosu pentru Jordi Alba, Gabi Fernandez a lamurit la finalul partidei incidentele.

Acesta a spus ca nu a facut niciun gest nesportiv, ci doar ca i-a reprosat arbitrului decizia din minutul 40. Capitanul lui Atletico a tinut sa-l critice si pe Neymar pentru comportamentul sau din teren, spunand ca acesta a incercat pe tot parcursul meciului sa-i enerveze pe fotbalistii lui Atletico.

"Neymar are cateodata un stil ciudat, mai ales atunci cand echipa sa castiga. Intotdeauna face unele gesturi la adresa adversarilor. Nimanui nu-i place sa piarda, iar lucrurile pe care le face el enerveaza si mai tare", a spus Gabi despre Neymar.