Don Carlo își pune baza în el! Fotbalistul pe care antrenorul lui Real Madrid l-a lăudat

Real Madrid Carlo Ancelotti Federico Valverde la liga Spania Carlo Ancelotti
Data publicarii: Duminica 11 Septembrie 2022, 19:10
Data actualizarii: Duminica 11 Septembrie 2022, 19:08

Real Madrid a învins-o cu 4-1 pe Mallorca în etapa a cincea din La Liga din acest weekend.

Real Madrid nu a avut milă de Mallorca în etapa a cincea. Gruparea blanco au învins formația dirijată de mexicanul Aguirre cu 4-1 pe Santiago Bernabeu, după ce oaspeții au deblocat tabela în prima parte a jocului.

Real Madrid - Mallorca 4-1

Muriqi a deblocat tabela în minutul 35, grație pasei de excepție oferite de Lee Kang-In, însă, avantajul lui Mallorca a fost repede anulat de reușita lui Valverde din minutul 45+3.

Real Madrid a continuat seria atacurilor și în a doua parte a jocului. Trupa lui Carlo Ancelotti a majorat diferența în minutul 72 prin Vinicius. Rodrygo a înscris golul trei pentru madrileni în minutul 89, iar Rudiger a închis tabela în prelungiri (90+3').

Fotbalistul lăudat de Don Carlo

După meci, Carlo Ancelotti a vorbit despre evoluția jucătorilor săi și l-a evidențiat pe uruguayanul Federico Valverde, care se află la echipă din 2018.

„Problemele au fost previzibile. S-au apărat foarte bine, au marcat dintr-o lovitură liberă, ne-a luat ceva timp să intrăm în joc, dar ne-am păstrat controlul. Nu am jucat fantastic în prima parte, dar am făcut-o mult mai bine în repriza secundă. Valverde ne-a dat profunzime și apoi Rodrygo.

Este un jucător grozav (n.r. Federico Valverde), joacă mijlocaș, joacă și lateral. Este mai aproape de poartă acum și înscrie mai mult, a marcat deja două goluri și va înscrie și mai mult. Este un sportiv fantastic și un jucător grozav.”, au fost cuvintele lui Carlo Ancelotti, potrivit DAZN.

Real Madrid, în această stagiune

Real Madrid se situează în vârful clasamentului după primele cinci etape ale campionatului spaniol. Gruparea blanco a înregistrat doar victorii, ajungând în această etapă la cinci consecutive.