Chinuită de ultima clasată din LaLiga, Barcelona a pierdut și primul amical din SUA cu Club America

Barcelona Club America Spania
Data publicarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 08:21
Data actualizarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 08:23

Barcelona a zburat în Statele Unite ale Americii după victoria la limită cu ultima clasată din LaLiga, Almeria, scor 3-2.

Catalanii au început deja pregătirea pentru următorul an și au profitat că au disputat miercuri ultimul meci din acest an, pentru a pleca spre SUA, unde au jucat deja primul amical. Barcelona a jucat în Dallas, pe Cotton Bowl, împotriva campioanei din Mexic, Club America și a pierdut.

Înfrângere pentru Barcelona cu Club America

Pentru duelul de vineri dimineață, Xavi Hernandez a optat, în mare, pe fotbaliști de la academie, însă în echipa de start au apărut și nume importante precum Christensen, De Jong sau Joao Felix. Lamine Yamal a deschis scorul, în minutul 6, însă Quinones a egalat pentru gazde, 6 minute mai târziu.

Marc Guiu a dus-o pe Barcelona în avantaj, în minutul 28, însă mexicanii au mai marcat de două ori, în a doua repriză, prin Quinones și Martin.

Echipa de start a Barcelonei: Astralaga - Fort, Cubarsi, Christensen, Martin - De Jong, Casado, Hernandez - Yamal, Guiu, Joao Felix

În a doua repriză, tehnicianul catalan i-a trimis în teren pe Ferran Torres, Oriol Romeu, Joao Cancelo, Fermin Lopez și Robert Lewandowski, alături de alți tineri de perspectivă, însă Barcelona nu a mai reușit să marcheze.