Barcelona s-a chinuit acasă cu ultima clasată din LaLiga! Cât s-a terminat meciul cu Almeria

Barcelona Almeria LaLiga Spania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 20 Decembrie 2023, 22:28
Data actualizarii: Miercuri 20 Decembrie 2023, 22:30

Barcelona s-a duelat cu Almeria în etapa cu numărul 18 din LaLiga.

Catalanii au reușit să se impună cu 3-2 în duelul de pe Estadio Olimpico, la capătul unui nou meci în care s-au chinuit. Barcelona a deschis scorul, în minutul 33, prin Raphinha, însă bucuria fanilor blaugrana a ținut până în minutul 41, când Leo Baptistao a egalat.

Echipa lui Xavi Hernandez a trecut din nou în avantaj, în minutul 60, când Sergi Roberto a marcat din centrarea lui Raphinha, însă replica Almeriei a venit 11 minute mai târziu, când Gonzalez l-a învins pe Inaki Pena. Victoria a fost adusă de veteranul Sergi Roberto, cu un gol marcat în minutul 83.

În urma victoriei, Barcelona a trecut pe locul al treilea în clasament, cu 38 de puncte, având 6 în minus față de liderul Girona și 4 față de Real Madrid, care însă urmează să joace joi. Atletico Madrid se află pe locul 4, cu 35 de puncte, însă și madrilenii lui Diego Simeone au un meci în minus.

„În aceste momente trebuie să obținem cele trei puncte cu orice preț. Partea bună e că avem ocazii, pentru că aș fi îngrijorat dacă nu le-am avea. Golurile vor veni. Avem nevoie de pauza de sărbători, iar apoi ne vom întoarce cu bateriile încărcate”, a declarat Sergi Roberto la finalul meciului.