Catalanii își pot pierde noul star pe o sumă infimă. Ce clauză de reziliere are Pau Cubarsi

Pau Cubarsi fc barcelona Spania
Data publicarii: Miercuri 13 Martie 2024, 21:32
Data actualizarii: Miercuri 13 Martie 2024, 21:42

FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală din UEFA Champions League, după ce a trecut de Napoli.

Pau Cubarsi (17 ani), fundaşul central al catalanilor, a fost desemnat "omul meciului" la prima sa titularizare în Champions League, în victoria obţinută pe teren propriu în fața lui Napoli (scor 3-1).

În ciuda vârstei sale, fotbalistul a evoluat fără complexe în faţa campioanei din Serie A, prestaţia sa excelentă fiind răsplătită cu trofeul rezervat celui mai bun jucător din meci.

Tânărul apărător a câştigat toate duelurile, în condiţiile în care a avut în faţa sa unul dintre cei mai puternici atacanţi ai momentului, nigerianul Victor Osimhen.

Clauză de reziliere infimă pentru Pau Cubarsi

"Adevărul este că a fost una dintre cele mai bune zile din viaţa mea. Am ajuns în sferturi după ani dificili la club. Sunt bucuros pentru acest trofeu (MVP), dar este meritul întregii echipe, pentru că ne-am dorit chiar de la început să câştigăm şi asta s-a văzut", a declarat fotbalistul la finalul meciului.

Pau Cubarsi a debutat ca profesionist în urmă cu doar două luni, disputând primul meci sub comanda lui Xavi Hernandez în Cupa Spaniei, împotriva formaţiei Unionistas de Salamanca, iar de atunci nu a mai ratat niciun joc al grupării "blaugrana".

"Cubarsi este inteligent. Ştie când să se bată şi când nu trebuie să se bată. Nu a pierdut niciun duel împotriva unor jucători mai puternici decât el. Este spectaculos", a spus Xavi.

Pau Cubarsi are contract de FC Barcelona până în 2026, cu o clauză de reziliere de 10 milioane de euro, însă conducerea clubului doreşte să-i prelungească înţelegerea, incluzând şi o clauză prohibitivă de un miliard de euro.