Se răzgândește Xavi dacă Barcelona câștigă Champions League? Antrenorul a dat un răspuns clar

xavi Barcelona barcelona - napoli Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 13 Martie 2024, 08:54
Data actualizarii: Miercuri 13 Martie 2024, 08:54

FC Barcelona a câștigat cu 3-1 meciul cu Napoli din returul optimilor UEFA Champions League.

Catalanii au preluat rapid conducerea prin Fermin Lopez, care a reușit să înscrie din assist-ul lui Raphinha. Același Raphinha a lovit bara două minute mai târziu și a contribuit decisiv la golul marcat de Joao Cancelo.

Amir Rrahmani a redus din diferență în minutul 30, dar Napoli nu a reușit să întoarcă soarta partidei. Scorul final a fost stabilit de Robert Lewandowski, în minutul 83, după o fază superbă creată de elevii lui Xavi.

Xavi: ”Viitorul meu nu se va schimba”

După meci, antrenorul celor de la Barcelona a fost întrebat dacă-și va schimba decizia de a pleca de la club în vară în cazul în care gruparea blaugrana va câștiga UEFA Champions League. Chiar și așa, răspunsul a fost unul cât se poate de clar pentru fostul mare mijlocaș al catalanilor.

„Dacă o să continuați să mă întrebați dacă rămân în cazul în care vom câștiga Champions League... nu, nu o să fac asta. Viitorul meu nu se va schimba, răspunsul meu nu se va schimba.

Voi pleca la finalul sezonului. O să mă bucur de Champions League și în sezonul viitor, da, dar ca un fan”, a spus Xavi, citat de jurnalistul Fabrizio Romano.

Xavi și-a început cariera de antrenor la Al-Sadd, în Qatar, iar din 2021 o pregătește pe FC Barcelona. Până acum a adunat 130 de meciuri, iar 82 dintre acestea au fost victorii. 26 s-au încheiat cu înfrângeri, iar 22 au fost rezultate de egalitate.

În următoarea partidă din campionat, Barcelona va avea parte de un test dificil, împotriva unei echipe cu pretenții din La Liga, Athletic Bilbao, care ocupă locul cinci.