Carlo Ancelotti știe! Fotbalistul de la Real Madrid în care are încredere: „A fost decisiv de fiecare dată”

Data publicarii: Joi 20 Octombrie 2022, 18:46
Data actualizarii: Joi 20 Octombrie 2022, 18:45
Carlo Ancelotti a vorbit despre Marco Asensio.

Marco Asensio se află la Real Madrid din vara anului 2015, când Real Madrid l-a achiziționat pentru 3.9 milioane de euro, moment în care cota sa pe piață, conform site-urilor de specialitate, nu depășea 3.5 milioane de euro. Acum, spaniolul valorează nu mai puțin de 35 milioane de euro.

Extrema dreaptă mai are contract cu Real Madrid până la finalul lui iunie 2023, iar începând cu luna decembrie, spaniolul poate începe convorbirile cu alte echipe pentru a părăsi gruparea blanco.

Însă, Carlo Ancelotti are un plan bine definitivat pentru spaniol. Asensio nu a intrat încă din primul minut în nicio partidă până acum, în La Liga și Champions League, iar Don Carlo dorește să-l păstreze la echipă pentru a beneficia de o superintrare de pe bancă.

Ce a spus Ancelotti despre Asensio

„Marco (n.r. Asensio) este un jucător din lot. Este adevărat, a primit puține minute, dar când intră pe teren arată că știe. În minutele pe care i le-am dat a fost decisiv și va primi mai multe minute în viitor, astfel.

Nu am vorbit de contractul său, pentru că este un jucător în care am încredere. După ce se va termina Campionatul Mondial, abia atunci vom discuta despre situația sa contractuală”, a spus Ancelotti, potrivit Mundo Deportivo.

Real Madrid, în această stagiune

În campionatul intern, madrilenii se află pe prima poziție cu 28 de puncte din 30 posibile. Real a înregistart nouă victorii și un rezultat de egalitate și au reușit s-o învingă pe FC Barcelona în "El Clasico", scor 3-1.

Mai mult, Karim Benzema, atacantul care se află la gruparea blanco din vara anului 2009, a câștigat anul acesta Balonul de Aur, pentru cel mai bun fotbalist.

În Grupele Champions League (Grupa F - Real Madrid, RB Leipzig, Șahtior, Celtic), spaniolii se situează tot pe primul loc, cu 10 puncte din 12 posibile, acumulând trei victorii și un egal în patru meciuri.