VIDEO Betis - FC Barcelona, decis la ultima fază a meciului. Ansu Fati a marcat la un minut după ce a intrat pe teren

Betis Sevilla fc barcelona Spania
Data publicarii: Sambata 07 Mai 2022, 23:58
Data actualizarii: Duminica 08 Mai 2022, 00:08

Esențial pentru stabilirea locurilor de Liga Campionilor, meciul dintre Betis Sevilla și FC Barcelona s-a dovedit a fi unul spectaculos.

Catalanii s-au impus cu 2-1 în deplasarea de la Sevilla, golul victoriei fiind marcat de Jordi Alba în ultimul minut de joc.

Scorul a fost deschis de Ansu Fati, la un minut după ce a intrat pe teren. FC Barcelona s-a văzut egalată după doar trei minte, după golul marcat de Bartra.

După acest succes, formația antrenată de Xavi și-a consolidat poziția secundă din La Liga, cu 69 de puncte, urmată de FC Sevilla, cu 64 de puncte (un meci mai puțin disputat). De cealaltă parte, Betis a rămas pe locul cinci, cu 58 de puncte, la trei puncte în spate de Atletico Madrid (un meci în minus).

Sezon umbrit de accidentări pentru Ansu Fati

Internaţionalul spaniol de 19 ani a suferit o accidentare gravă la genunchiul drept în noiembrie 2020, care l-a scos de pe teren circa un an, iar în noiembrie 2021 a suferit o leziune la coapsă, într-un meci cu Celta Vigo, înainte de a contracta Covid 19 la începutul lunii ianuarie.

El a revenit pe 12 ianuarie la semifinala cu Real Madrid (2-3) din Supercupa Spaniei, în care a jucat 55 minute şi a marcat un gol, apoi s-a accidentat din nou două săptămâni mai târziu.