Barcelona Elche la liga Robert Lewandowski Spania
Data publicarii: Sambata 17 Septembrie 2022, 19:37
Data actualizarii: Sambata 17 Septembrie 2022, 19:37

FC Barcelona a învins ultima clasată Elche, scor 3-0, în runda a șasea din La Liga, iar formația antrenată de Xavi Hernandez a urcat pe primul loc în campionat.

Elche a rămas in inferioritate numerică încă din minutul 14, când Gonzalo Verdu l-a faultat pe Robert Lewandowski din postura de ultim apărător și a fost eliminat.

Barcelona - Elche 3-0. Dublă pentru Robert Lewandowski

La pauză, Barcelona conducea cu 2-0. Catalanii au deschis scorul în minutul 34, când Robert Lewandowski a împins în poartă mingea pasată de Alejandro Balde

Șapte minute mai târziu, trupa lui Xavi a punctat din nou. Același Balde a oferit pasa decisivă, de această dată pentru Memphis Depay, care s-a întors excelent cu fața la poartă de lângă un adversar și a finalizat cu un șut în forță.

Scorul final a fost stabilit de Robert Lewandowski în minutul 48. Memphis Depay a întors o minge în fața porții pentru starul polonez, care a îndeplinit o formalitate.

Robert Lewandowski a atins o bornă remarcabilă după meciul cu Elche. Polonezul a marcat cel puțin un gol în fiecare dintre ultimele cinci meciuri disputate în La Liga, potrivit Opta.

• 11 goluri a înscris Lewandowski în cele 8 meciuri disputate la Barcelona până acum

Barcelona are un start foarte bun de sezon în La Liga, cu cinci victorii și o remiză în primele șase etape. Formația lui Xavi ocupă primul loc, cu 16 puncte și un golaveraj impresionant, 18-1.

Catalanii pot fi depășiți la finalul acestei runde de Real Madrid (locul 2, 15 puncte), care va disputa mâine derby-ul cu Atletico Madrid.