Barcelona - Atletico 4-2. Ca în vremurile bune! Catalanii au făcut show pe Camp Nou. Dani Alves și Adama Traore, la înălțime

barcelona - atletico madrid Atletico Madrid Barcelona Spania
Data publicarii: Duminica 06 Februarie 2022, 19:05
Data actualizarii: Duminica 06 Februarie 2022, 19:09

Barcelona a câștigat meciul cu rivala și campioana Atletico Madrid, scor 4-2, și a urcat pe locul patru.

Barcelona - Atletico Madrid 4-2

Minutul 90+6: Final de meci pe Camp Nou!

Minutul 69: Cartonaș roșu pentru Dani Alves, după un fault dur asupra lui Carrasco. Brazilianul l-a călcat pe gambă pe rivalul său de la Atletico și a fost trimis la cabine.

Minutul 57: GOOOL Atletico Madrid! Luis Suarez reduce din diferență cu o lovitură de cap, din patru metri.

Minutul 50: GOOOL Barcelona! Dani Alves înscrie și el cu un șut puternic din interiorul careului!

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 43: GOOOL Barcelona! Araujo înscrie din interiorul careului, după ce o minge trimisă de Pique în bară a ajuns în piciorul său. Fundașul catalanilor înscrie cu un șut pe jos.

Minutul 21: GOOOL Barcelona! Catalanii întorc rezultatul cu reușita lui Gavi, care reia cu capul o minge centrată de Adama Traore în careu.

Minutul 10: GOOOL Barcelona! Dani Alves trimite în partea stângă pentru Jordi Alba, care reia din prima, cu tibia, și trimite mingea direct în vinclul porții lui Oblak. Portarul lui Atletico a rămas fără replică.

Minutul 8: GOOOL Atletico Madrid! Campioana Spaniei deschide scorul prin Carrasco. Acesta punctează după o pasă excelentă a lui Luis Suarez.

Minutul 1: Fluier de start!

Barcelona este pe locul cinci, cu 35 de puncte, la doar un punct distanță de Atletico Madrid, care ocupă ultimul loc ce asigură prezența în cea mai importantă competiție intercluburi din Europa.

Meciul cu Atletico Madrid va marca debutul lui Adama Traore, care a fost titularizat de Xavi. Pe bancă este și Pierre-Emerick Aubameyang, care poate debuta și el pe Camp Nou.

Echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen - Alves, Araujo, Pique, Alba - de Jong, Busquets, Pedri - Gavi, Torres, Traore

Rezerve: Aubameyang, Braithwaite, L. de Jong, Dembele, Dest, Ezzalzouli, Jutgla, Mingueza, Neto, Nico, Puig, Tenas

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Savic, Hermoso - Carrasco, De Paul, Koke, Lemar - Felix, Suarez

Rezerve: Correa, Cunha, Felipe, Herrera, Lecomte, Mandava, Renan Lodi, Wass

"Sunt foarte fericit că am semnat și privesc cu nerăbdare la viitor. Voi da totul. Trebuie să mulțumesc întregului club, este o onoare să fiu aici. Nu am mai jucat de mult timp, dar totul este clar în mintea mea. Sunt gata să joc și să ajut. Știu că ne vom întoarce în top încetul cu încetul.

Visez să rămân cât mai mulți ani aici. Voi munci pentru a sta cât mai mult posibil. Fiecare jucător venit aici trebuie să se adapteze, Barcelona joacă un fotbal incredibil. Trebuie s-o fac și eu, dar sunt gata să joc. Am urmărit multe meciuri și cred că mă pot adapta", a spus Aubameyang, la prezentarea oficială.