Performanță importantă la Campionatul European! Naționala masculină a câștigat grupa și s-a calificat în play-off-ul competiției

Polo Campionatul European de Polo Romania Polo
Data publicarii: Marti 09 Ianuarie 2024, 20:54
Data actualizarii: Marti 09 Ianuarie 2024, 21:00

Tricolorii au reușit o performanță importantă la turneul continental.

Naţionala masculină de polo pe apă a României a câştigat Grupa D a Campionatului European din Croaţia, după ce a învins cu emoţii formaţia Slovaciei, cu scorul de 8-7 (1-1, 3-3, 2-3, 2-0), marţi seara, la Dubrovnik.

După două sferturi echilibrate, Slovacia a reuşit să se desprindă în sfertul al treilea, la 7-5, însă România a marcat ultimele trei goluri ale partidei şi a obţinut victoria.

Pentru România, Tudor Fulea a marcat 4 goluri, Vlad Georgescu 2, Andrei Prioteasa şi Andrei Ţepeluş, câte un gol. Golurile slovacilor au fost înscrise de Samuel Balaz 2, Marek Tkac 2, Maros Tkac, Matej Caraj şi Patrik Tisaj.

România a câştigat grupa cu 9 puncte, după 12-8 cu Olanda, 13-5 cu Slovenia şi 8-7 cu Slovacia. Înaintea partidei dintre Olanda şi Slovenia, care va avea loc marţi seara, Olanda are 3 puncte, Slovacia 3 puncte, iar Slovenia, niciun punct.

Tricolorii vor juca un baraj pentru calificarea în sferturi, contra Georgiei, ultima clasată în Grupa B, pe 11 ianuarie, la Zagreb, de la ora 18:00 (ora României).

La ediţia trecută a Campionatului European, din 2022, România s-a clasat pe locul 10. (Agerpres)