OPINIE | Dacă Botoșaniul lui Iftime este vânat de arbitri, atunci Chindia lui Săndoi a fost deja prinsă și executată

Chindia Targoviste arbitraj Emil Sandoi FC Botosani opinie gabriel chirea Opinii
Data publicarii: Marti 08 Martie 2022, 13:43
Data actualizarii: Marti 08 Martie 2022, 14:02

Târgoviștenii au fost privați de prezența în play-off, în ultimele două sezoane, în urma unor greșeli de arbitraj scandaloase, care l-au adus pe antrenorul Emil Săndoi în pragul unei crize de nervi.

Valeriu Iftime, finanțatorul lui FC Botoșani, acuză o viciere de rezultat la meciul cu FC Argeș, după ce echipa sa nu a primit un penalty în minutele de prelungire, când atacantul Mihai Roman a căzut în careu, după un duel cu Iasmin Latovlevici, iar centralul Radu Petrescu a trecut cu vederea intervenția. "Am fost vânați, arbitrul a greșit flagrant", acuză Valeriu Iftime, finanțatorul de la Botoșani.

Greșeli grave de arbitraj în defavoarea Chindiei

Faza reclamată este identică cu cea petrecută în minutul nouă al meciului Chindia - Botoșani, disputat pe 20 februarie 2022, pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești, când Daniel Florea a sprintat spre poarta lui Eduard Pap, dar a fost placat brutal de Joyskim Dawa. Meciul s-a terminat la egalitate, 1-1, golurile fiind marcate de Sila (13), pentru gazde, și Mateus Santo (53), pentru moldoveni.

Chindia, una dintre surprizele plăcute ale ultimelor două sezoane, nu este la primul episod în care este dezavantajată clar de arbitri. În actuala stagiune, a fost egalată de Rapid, pe 19 noiembrie 2021, la o fază în care Bnou Marzouk s-a aflat într-o poziție evidentă de ofsaid, iar oaspeții au avut doi oameni eliminați ușor de centralul Andrei Chivulete și au jucat o repriză în dublă inferioritate numerică.

Pe 4 decembrie 2021, dâmbovițenii au pierdut partida cu CFR Cluj, după ce arbitrul Radu Petrescu nu a sancționat un henț clar la Costache, care i-a pasat decisiv lui Omrani la singurul gol al întâlnirii. Cu același Chivulete la centru, târgoviștenii au pierdut meciul cu FCSB, din 13 februarie 2022, cu 3-2, după ce i-a fost anulat golul perfect valabil al lui Pițian, din minutele de prelungire, pentru o poziție de ofsaid inexistentă.

Și sunt doar câteva dintre greșelile flagrante ale arbitrilor contra Chindiei, care în loc să fie aproape de FC Voluntari, ultima echipă care și-a asigurat prezența în play-off, a ajuns pe locul 11 și va începe play-out-ul la doar nouă puncte peste Dinamo, care se află acum pe locul de baraj.

"Sunt unele momente în care te ia capul!"

"Sunt unele momente în care te ia capul! E inadmisibi. Parcă văd alt meci unii dintre arbitri! Vorbim civilizat cu ei, dar nu se poate, au fost peste 10 greșeli mari de arbitraj împotriva noastră, în acest sezon. Trebuie să umblu cu pastilele după mine la fiecare meci? Statistica arată că Chindia a fost cea mai dezavantajată echipă din campionat din punctul de vedere al arbitrajelor. Trebuia să avem multe puncte în plus. Nu e plăcut când vezi că trebuia să fim aproape de play-off și ne-am trezit lângă echipele care își dispută salvarea de la retrogradare", s-a lamentat Săndoi.

Considerată una dintre echipele cu cea mai bună defensivă și disciplină tactică din Liga 1, Chindia a pierdut la mustață prezența în play-off-ul din sezonul trecut, când a terminat sezonul regulat pe locul opt, cu 39 de puncte, la doar trei distanță de FC Botoșani, ocupanta locului șase, ultimul care ducea în play-off. Cu un an înainte, Chindia se salvase in extremis de la retrogradare, după ce pandemia de coronavirus a adus întreruperea competiției și mărirea numărului de echipe la 16, ulterior câștigând barajul cu CS Mioveni.

Chindia lui Săndoi reprezintă un miracol

Dacă FC Botoșani și-a propus și a reușit să aducă în formă jucători cu nume sau CV, pe care să-i vândă ulterior în profit, Chindia lui Săndoi reprezintă un miracol, pentru că este una dintre cele mai incomode adversare din Liga 1, dar cu un lot format exclusiv din jucători cedați gratis și împrumutați de alte cluburi din Liga 1 sau ajunși la Târgoviște când echipa era încă în ligile inferioare.

Depinde cât va mai dura chibzuința lui Săndoi, inspirația conducerii din perioada de transferuri și motivația admirabilă a jucătorilor, în condițiile în care maniera de arbitraj de care are parte Chindia amintește de "proptelele" avute de Astra Giurgiu (2020-2021) și ACS Poli Timișoara (2015-2016), echipe cu loturi și evoluții decente, dar retrogradate și din cauza unor mari greșeli de arbitraj.