VIDEO „E bine dacă a fost nemulțumit!” Reacția FRF după ce Răzvan Marin s-a enervat când a fost schimbat de Iordănescu în meciul cu Andorra

Razvan Marin Andorra Echipa Nationala de Fotbal MIhai Stoichita Nationala
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 27 Martie 2023, 11:04
Data actualizarii: Luni 27 Martie 2023, 11:06

România a câștigat meciul cu Andorra din startul preliminariilor EURO 2024, scor 2-0.

„Tricolorii” au început cu dreptul campania de calificare la Campionatul European din 2024, impunându-se în deplasarea cu Andorra, scor 2-0. Golurile au fost marcate de Dennis Man și Denis Alibec, deși jucătorii lui Edward Iordănescu au mai avut ocazii de a înscrie.

Un alt moment care s-a remarcat la meci a fost reacția lui Răzvan Marin (26 ani) din momentul schimbării. Mijlocașul a fost înlocuit în minutul 65 al partidei cu Tudor Băluță și a fost surprins vizbil nemulțumit de decizia selecționerului, dând dezaprobator din cap. Mai mult, când Iordănescu s-a întins pentru a-l îmbrățișa, jucătorul a refuzat să răspundă, îndreptându-se spre banca tehnică.

Ce a spus Mihai Stoichiță despre reacția lui Răzvan Marin

Directorul tehnic al Federației Române de Fotbal, Mihai Stoichiță, a vorbit despre momentul tensionat dintre selecționer și Răzvan Marin, punctând că reacția este un semn al dorinței mijlocașului de a juca pentru națională.

„Odată ce a acceptat să intre pe teren, că a avut înainte de meci o discuție cu Iordănescu, în care s-au pus de acord cu privire la ceea ce ar trebui să facă, în această dublă...Probabil că schimbarea din minutul 60 era pentru a-i conserva forțele. Nu știu dacă va juca în meciul cu Belarus, e treaba lui Edi. Dar trebuie să înțelegem că e nevoie să fim raționali. Nu trebuie să gestionăm un meci, ci două.

E bine dacă a fost nemulțumit. Înseamnă că vrea foarte mult să joace, că aderă la ideea de echipă națională. Vor exista mereu nemulțumiri, iar astea sunt gestionate de antrenor. Nu e o criză. E o chestie de dialog. Și ține de talentul fiecăruia de a gestiona”, a declarat Mihai Stoichiță conform gsp

Răzvan Marin, al doilea moment de tensiune de la națională

Fotbalistul lui Empoli însă nu se află la primul moment „tensionat” din cadrul naționalei. După meciul cu Macedonia de Nord acesta a avut o ieșire nervoasă, reproșându-i lui Mirel Rădoi că nu i-a oferit suficiente minute de joc, dar și că nu l-a folosit pe postul său preferat. Și în meciul cu Andorra, Răzvan Marin a fost folosit la închidere, deși și-a exprimat dorința de a juca inter.