Xherdan Shaqiri, bulversat după remiza cu România: "Nu știu ce s-a întâmplat! Se simte ca un eșec"

xherdan shaqiri Echipa Nationala Elvetia Romania Nationala
Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 00:16
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 00:15

România a remizat contra Elveției, în deplasare, scor 2-2, într-o partidă care s-a disputat la Lucerna, în cadrul preliminariilor EURO 2024.

Elveția a dominat clar aproape tot meciul, iar la pauză conducea cu 2-0 grație dublei lui Zeki Amdouni (28, 41). Gazdele au controlat partida și în actul secund, iar în minutul 81 au primit un penalty pentru un fault al lui Manea asupra lui Steffen. Totuși, decizia a fost întoarsă la VAR.

Xherdan Shaqiri, bulversat după remiza cu România: "Extrem de dezamăgitor! Se simte ca un eșec"

Pe final, România a dat o lovitură neașteptată. Valentin Mihăilă a reușit o dublă, marcând în minutele 89 și 90+2. Elvețienii au avut o bară în minutul 90+8, însă tricolorii au scăpat cu fața curată și au obținut un punct uriaș în lupta pentru calificarea la EURO 2024.

Xherdan Shaqiri (31 de ani), unul dintre cei mai experimentați jucători ai Elveției, nu și-a putut explica rezultatul. Fostul jucător de la Bayern, Inter sau Liverpool, în prezent la Chicago Fire, spune că este inacceptabil modul în care echipa sa a fost egalată pe final.

"Este extrem de dezamăgitor să pierdem un avans de două goluri. Nu avea voie să ni se întâmple așa ceva, mai ales acasă. Nu știu exact ce s-a întâmplat, însă am fost prinși pe contraatac de două ori. Nu trebuia să se întâmple așa ceva.

Ce s-a întâmplat nu are nicio legătură cu schimbările făcute. Până la urmă, la echipa națională joacă cei mai buni fotbaliști, deci nu contează cine a intrat. Trebuie să performezi când intri pe teren. A fost vina noastră că am pierdut avansul de două goluri, le-am făcut un cadou adversarilor.

Totuși, am făcut un joc bun, mai ales în prima repriză. Suntem în continuare pe drumul cel bun și trebuie să luăm ce este pozitiv din acest joc, iar în viitor să ne îmbunătățim. Obiectivul este Germania. Nu am pierdut meciul, dar se simte ca un eșec", a declarat Xherdan Shaqiri, imediat după meci, pentru SRF.