Victor Becali Anghel Iordanescu Echipa Nationala edward iordanescu Nationala
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 14 Septembrie 2023, 18:53
Data actualizarii: Joi 14 Septembrie 2023, 19:25

Naționala României ocupă locul secund în Grupa I a preliminariilor EURO 2024, după selecționata Elveției.

În dubla din această lună, elevii lui Edward Iordănescu au remizat cu Israel (1-1) și au învins Kosovo (2-0), ambele meciuri disputându-se pe Arena Națională din București, în fața a peste 50.000 de spectatori.

România rămâne în cărți pentru calificarea la turneul final din Germania, însă jocul din meciul cu Israel a fost unul șters al tricorilor.

Victor Becali, impresar FIFA care are contract cu mai mulți jucători convocați de Edward Iordănescu, și-a exprimat părerea sinceră despre ce s-a întâmplat în partidele jucate pe Arena Națională. Becali a pedalat pe ideea punctelor luate de tricolori și a subliniat jocul fără strălucire etalat de Nicolae Stanciu și colegii lui.

Victor Becali, adevărul gol-goluț despre națională

Tricolorii au turat motoarele în partida cu Kosovo, meci întrerupt 50 de minute din cauza ultrașilor, abia după ce adversarii au rămas în inferioritate numerică.

“Nu mai sărbătoresc, doar mă bucur pentru victorie, că suntem departe de a sărbători. Mă bucură doar rezultatul, atât, ce altceva. M-aș fi bucurat mai mult, jocul nu poate să mă bucure și nu poate să bucure pe nimeni.

M-aș fi bucurat și mai mult dacă ar fi făcut egal Israelul. Mă uitam la meci și spunea comentatorul că Israelul e obișnuită să dea gol în minutul 90, exact așa a fost. Am avut și noi noroc, putem să ne văităm de multe, dar numai de noroc nu.

Niciun meci nu seamănă cu altul, dar la noi cam seamănă, asta e problema. Noi cu oricine avem probleme deocamdată. Cu Andorra nu cred că avem probleme, dar cu Belarus va fi greu. Dar cine știe, cum se spune, victoriile aduc victorii. Poate începe să se lege și la noi, să dea Dumnezeu. Avem așa speranță, suntem în cărți", a spus Becali, la Sport Total FM.

Victor Becali, comparație între General și Edi Iordănescu

Impresarul a realizat și o comparație interesantă între Anghel Iordănescu, omul care a dus naționala până în sferturile CM 1994, și Edward Iordănescu, fiul "Generalului". Edi, actualul selecționer, are ca obiectiv calificarea la turneul final din Germania.

Anghel Iordănescu a condus naționala la ultimul EURO, în 2016.

Cu o echipă care a jucat în 10 oameni atât timp, e complicat să zici că Edi a nimerit schimbările, dar dacă a câștigat, le-a nimerit. E mai norocos Edi Iordănescu, pentru că Anghel Iordănescu avea echipă. Putem interpreta așa, că Anghel Iordănescu avea noroc că avea echipă, avea jucători”, a declarat Victor Becali, potrivit Sport Total FM.