FOTO Pe noi ne paște o suspendare, dar UEFA a iertat-o pe Ungaria pentru un banner ”cu dedicație” la adresa României!

România - Kosovo Romania Ungaria Mare Nationala
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 08:44
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 08:53

România a câștigat cu emoții meciul cu Kosovo, scor 2-0, cu două goluri marcate târziu.

Chiar dacă au evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică, ”tricolorii” au tremurat pentru victorie pe Arena Națională. Nicolae Stanciu a ratat un penalty, dar și-a luat revanșa reușind să deschidă scorul în minutul 83, cu un șut care l-a lăsat ”mască” pe portarul advers.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 de Valentin Mihăilă, iar România a revenit pe locul doi în Grupa I, cu patru etape înainte de finalul campaniei de calificare.

Meciul a fost întrerupt aproximativ 50 de minute din cauza unui banner afișat de fanii din ”Uniți Sub Tricolor”. ”Kosovo e Serbia”, a fost banner-ul, însoțit și de niște scandări, care l-a determinat pe centralul partidei să oprească meciul.

România, aproape de suspendare! Ungaria a scăpat

După acest incident, sunt șanse foarte mari ca următorul meci al României de pe teren propriu, cu Andorra, să se dispute fără spectatori.

Oficialii UEFA nu au mai fost la fel de vigilenți și în luna martie, atunci când ultrașii maghiari au afișat un banner ”cu dedicație” la adresa României!

Mai exact, la una dintre peluze a apărut steagul ”Ungariei Mari”, care putea fi observat cu ușurință, fiind agățat chiar în spatele unei porți.

Maghiarii au susținut atunci că au primit un răspuns pozitiv, dar UEFA a negat că a acceptat afișarea însemnelor cu Ungaria Mare la competițiile organizate de forul european.

România - Kosovo 2-0

ROMÂNIA: H. Moldovan – A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă (R. Marin 63), Bancu – Cicâldău (Olaru 77), Screciu – N. Stanciu, I. Hagi (Moruţan 71), Fl. Coman (Mihăilă 71) – G. Puşcaş (Alibec 46). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

KOSOVO: Muric – Vojvoda (Beka 81), Amir Rrahmani, Aliti, Paqarada – Zhegrova (Dresevic 63), V. Berisha (Muslija 54), Loshaj , B. Berisha (Albion Rrahmani 81) – Rashica (Hadergjonaj 54), Muriqi. SELECŢIONER: Primoz Gliha

Cartonaşe galbene: A. Burcă 9, G. Puşcaş 32, Bancu 52 / B. Berisha 14, Muriqi 18, Amir Rrahmani 32, Vojvoda 53, Loshaj 59

Cartonaş roşu: Vedat Muriqi (Kosovo) min. 42

Arbitri: Willy Delajod – Erwan Finjean, Philippe Jeanne – Thomas Leonard (toţi din Franţa)