Un fost internațional român a dat verdictul: „Echipa nu are cap!” Ce jucător lipsește din angrenajul naționalei lui Edi Iordănescu

nationala romaniei Nicolae Stanciu romania - slovenia Viorel Moldovan Nationala Edi Iordănescu
Data publicarii: Vineri 18 Noiembrie 2022, 09:24
Data actualizarii: Vineri 18 Noiembrie 2022, 09:25

România a pierdut amicalul cu Slovenia de pe Pro Arena & VOYO, scor 1-2, dar are șansa să-și spele păcatele duminică, de la ora 20:30 cu Moldova, într-un alt joc de pregătire disputat la Chișinău.

Naționala lui Edward Iordănescu a început cum nu se putea mai slab confruntarea cu Slovenia de pe „Cluj-Arena”. „Tricolorii” au încasat două goluri în prima parte a jocului și ar fi putut lua mai multe, însă Horațiu Moldovan a fost într-o formă „de zile mari” și a salvat cât de multe mingi a putut.

În partea a doua a meciului, Edi Iordănescu a schimbat decisiv la pauză, introducându-l pe Olimpiu Moruțan în locul lui Andrei Cordea, iar soarta partidei s-a schimbat.

Însă, fostul internațional, Viorel Moldovan, a evidențiat faptul că „tricolorii” nu au un lider și a precizat că naționala are nevoie de abilitățile lui Nicolae Stanciu în teren.

„Ai nevoie de Stanciu, ai nevoie. În momentul de faţă echipa e fără cap, nu avem jucător peste Stanciu. Finalizează acţiuni, leagă jocul, dă echilibru, aduce mingea în faţă.

Când a venit, a venit chiar profi, implicare, atitudine, a intrat foarte bine cu Finlanda, a jucat titular cu Bosnia. Ne-ar mai trebui vreo trei de Stanciu!”, a spus Viorel Moldovan, potrivit Orange Sport.

România - Slovenia 1-2

În meciul de pe stadionul Cluj Arena, slovenii au deschis scorul, prin Sesko, lovitură de cap în minutul 26. Cinci minute mai târziu, Sporar a dublat avantajul oaspeţilor. Drăguş a redus din diferenţă în minutul 64, inscriind din pasa lui Cristian Manea.

ROMÂNIA: H. Moldovan - Cr. Manea, Burcă, Nedelcearu (Drăguşin 72), Vătăjelu (Opruţ 60) - R. Marin (Boloca 84), M. Marin, Cicâldău (Olaru 60) – Cordea (46 Moruţan), Puşcaş, Drăguş (Petrila 73). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

SLOVENIA: Oblak - Stojanovic, Blazic (Mevlja 46), Bijol, Balkovec (Sikosek 70) – Lovric (Karnicnik 46), Cerin, Kurtic (Stankovic 85), Verbic (Horvat 79) - Sesko, Sporar (Vomberger 46). SELECŢIONER: Matjaz Kek

• Arbitru: Nicolas Laforge (Belgia)
  • Cartonaşe galbene: Drăguş 34, Olaru 82 / Lovric 23, Balkovec 48, Stojanovic 58, Verbic 66, Sikosek 83

Duminică, România va juca un alt amical, cu Republica Moldova, de la ora 20.30, la Chişinău.