Stoichiță al elvețienilor l-a criticat pe selecționer după remiza cu România: „O greșeală!”

Murat Yakin Elvetia Pierluigi Tami Nationala
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Marti 20 Iunie 2023, 16:38
Data actualizarii: Marti 20 Iunie 2023, 16:43

România a remizat în duelul din deplasare cu Elveția din a patra rundă a preliminariilor EURO 2024, scor 2-2.

„Tricolorii” au fost dominați de naționala lui Yakin timp de 80 de minute, după golurile înscrise de Amdouni în prima repriză în minutele 28, respectiv 41. Elveția a condus la toate capitolele, însă jucătorii s-au relaxat pe final, moment în care fotbaliștii lui Iordănescu au „lovit”.

Încrezător că rezultatul nu avea cum să se schimbe după jocul prestat de echipa sa, Murat Yakin și-a schimbat cei mai buni jucători pe parcursul reprizei secunde, iar asta l-a costat. Elvețienii au devenit superficiali, iar Moruțan și Mihăilă au profitat de asta, iar România a 'smuls' un punct grație dublei lui Mihăilă din pasele lui Moruțan, în doar trei minute.

Directorul tehnic al Federației îl critică pe Murat Yakin

Selecționerul naționalei Elveției a fost dur criticat pentru schimbările făcute, iar una dintre cele mai vehemente voci a fost cea a lui Pierluigi Tami, cel care este directorul tehnic al Federației Elvețiene de Fotbal.

„A fost o greșeală a selecționerului să își asume acest risc, iar până la urmă nici măcar nu a dat roade. Cred că el este primul care își va admite erorile”, a declarat Tami citat de blick.ch

"Nu există așa ceva!". Reacția presei din Elveția, după 2-2 cu România

"Nu există așa ceva!", a titrat publicția elvețiană Blick, imediat după meci. "Meciul s-a terminat. Elveția este egalată la 2 de România, deși echipa lui Murat Yakin conducea cu 2-0 în minutul 89", a mai scris sursa citată.

"Elveția a pierdut două puncte. Am avut meciul sub control mult timp. La final, totuși, 2-2, din cauza neglijențelor de la finalizare. Asta înseamnă că Elveția a pierdut primele puncte din preliminariile EURO 2024, însă rămâne lider în grupa I", a mai scris Blick.