Romania Andrei Ratiu Columbia luis diaz Nationala
Data publicarii: Marti 26 Martie 2024, 22:38
Data actualizarii: Marti 26 Martie 2024, 22:45

România a avut parte de o primă repriză dificilă contra Columbiei în meciul amical de la Madrid. Sud-americanii au condus cu 2-0 după primele 45 de minute.

Columbia a deschis rapid scorul, după doar 6 minute. Luis Diaz a luat o acțiune pe cont propriu în flancul stâng, a pătruns în careu, i-a culcat pe Rațiu și Marius Marin cu o fentă, apoi a scos balonul la marginea careului pentru Mojica. A urmat o centrare perfectă pentru Cordoba, care a înscris cu capul de lângă Burcă.

Andrei Rațiu, lăudat de presa columbiană: "L-a marcat excelent pe Luis Diaz, cel mai bun din echipa României"

Al doilea gol al Columbiei a venit în minutul 36, însă de această dată din flancul drept. După o fază la care a insistat Luis Diaz, Stanciu și Marius Marin s-au încurcat reciproc și a urmat o pasă perfectă în careu a lui Rios pentru Arias, care a rămas singur cu Moldovan și a înscris.

La pauza meciului, jurnaliștii de la Diario As Colombia l-au remarcat pe Andrei Rațiu, care a avut misiunea de a-l marca pe Luis Diaz, cel mai important jucător al sud-americanilor, legitimat la Liverpool.

"În ciuda avantajului de pe tabelă, a fost o primă repriză dificilă pentru Luis Diaz, care a fost marcat excelent de Andrei Rațiu. Rațiu a fost cel mai bun jucător al naționalei României", a scris Diario As Colombia.

Pentru Rațiu este un nou meci în urma căruia primește laude din partea presei internaționale. Fundașul dreapta de la Rayo Vallecano a fost elogiat de spanioli după meciul cu Real Madrid (0-0), din noiembrie, când l-a anihilat pe starul Vinicius Junior.

Pentru Rațiu este meciul cu numărul 15 la naționala României. Fundașul crescut în Spania a debutat sub tricolor în septembrie 2021, când selecționer era Mirel Rădoi.

James Rodriguez și Richard Rios, remarcații din prima repriză contra României

În privința naționalei lor, columbienii i-au remarcat pe James Rodriguez și Richard Rios.

"Columbia a fost superioară României de la un capăt la altul al primei reprize. Jhon Cordoba a deschis scorul cu o lovitură de cap puternică, iar Jhon Arias a făcut 2-0 după o fază colectivă bună.

James Rodriguez și Richard Rios au fost printre jucătorii care au ieșit cel mai mult în evidență. Mijlocașii care joacă în Brazilia au făcut legea la mijlocul terenului", au mai scris columbienii.