Andrei Ratiu Rayo Vallecano Real Madrid Stranieri Andrei Rațiu, în Real Madrid - Rayo Vallecano / Foto: Getty Images
Data publicarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 00:23
Data actualizarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 00:21

Andrei Rațiu (25 de ani) a fost integralist la Rayo Vallecano în partida cu Real Madrid, de pe Santiago Bernabeu, scor 0-0, în runda a 12-a din LaLiga.

Rațiu, fotbalist cumpărat în vară de la Huesca, pentru 500.000 de euro, s-a aflat la doar al doilea meci în tricoul lui Rayo. Fundașul dreapta a debutat în urmă cu cinci zile la partida din Cupa Spaniei cu Atletico de Lugones (6-0), în care a și marcat un gol, iar duminică a fost titular contra lui Real Madrid.

Andrei Rațiu, lăudat de presa spaniolă după Real Madrid - Rayo Vallecano 0-0

Fundașul drepta al echipei naționale s-a achitat excelent de sarcini, l-a anihilat pe starul lui Real Madrid, Vinicius Junior, iar prestația lui Rațiu a fost descrisă în termeni laudativi de presa spaniolă.

• Andrei Rațiu, în Real Madrid - Rayo Vallecano / Foto: Getty Images

"Cât de bun e Andrei Rațiu! L-a anihilat pe nimeni altul decât Vinicius", a scris jurnalistul Joel del Rio, de la Marca, despre faza din minutul 64 în care românul a reușit un sprint extraordinar pentru a-i lua fața lui Vinicius, scăpat pe contraatac.

Rațiu a rămas pe teren până la final și a văzut un cartonaș galben în minutul 45 pentru un fault asupra lui Vinicius.

Cu Vinicius, Bellingam și Modric printre titulari, Real Madrid nu a reușit să marcheze contra lui Rayo, iar madrilenii rămân pe locul secund în La Liga, cu 29 de puncte, la două lungimi în spatele liderului Girona.

Echipa lui Andrei Rațiu se clasează pe locul 9 în LaLiga, cu 18 puncte, iar în runda următoare va primi vizita liderului Girona. Ulterior, fundașul dreapta este așteptat în cantonamentul naționalei României pentru meciurile cu Israel și Elveția, din preliminariile EURO 2024.