Romania 2-0 Bosnia | Victorie IMENSA obtinuta de baietii lui Radoi | Reusitele lui Petre si Ianis Hagi o duc pe Romania la un pas de EURO

Data publicarii: Marti 11 Septembrie 2018, 20:25
Data actualizarii: Marti 11 Septembrie 2018, 21:59

Romania - Bosnia, calificari EURO U21, este in direct la PROX de la ora 19:00. Toate fazele video sunt pe www.sport.ro!

VIDEO REZUMAT

• ACUM LIVE: Romania 0-0 Bosnia in direct la PRO X | Meci istoric pentru Romania! Radoi poate duce tineretul la EURO dupa 20 de ani! Ionut Radu este capitan

Fazele meciului:

VICTORIE ROMANIA - Adrian Petre si Ianis Hagi duc Romania tot mai aproape de Euro. Tineretul este la un pas de istorie!

La pauza Portugalia conduce in Tara Galilor, iar gazdele ies din cursa pentru calificare.

Schimbare la gazde. Radoi il introduce pe Dulca in locul lui Cicaldau.

Min 79 - OCAZIE ROMANIA - Ianis Hagi trimite pe langa poarta din careu. Era singur cu portarul. Ocazie mare de gol pentru Romania.

Min 71 - GOL ROMANIA - Hagi inscrie un super gol din corner. Portarul oaspetilor nu a avut reactie la mingea trimisa de fotbalistul Viitorului.

Prima schimbare pentru Romania. Iese Coman si intra Alex Matan.

Tara Galilor - Portugalia este 0-0 in minutul 25 in grupa noastra.

Min 62 - Dennis Man a sutat periculos din afara careului dupa un dribling reusit, dar portarul oaspetilor a reuist sa respinga mingea in corner.

Min 60 - O noua ocazie pentru Adrian Petre. Dupa mai multe combinatii in viteza, Stefan a centrat, iar Adrian Petre a trimis cu capul putin pe langa poarta de la 11 metri de poarta.

Min 48 - Ocazie mare de gol pentru Ianis Hagi. Sut din apropierea careului, dar portarul oaspetilor a reusit sa respinga in corner. Romania pune presiune la inceputul reprizei secunde.

Min 45 - A inceput repriza secunda. Romania are nevoie sa nu piarda partida cu Bosnia pentru a avea sanse mari la calificarea la turneu final din Italia.

PAUZA - Romania intra in avantaj la cabine dupa golul marcat de Adrian Petre in minutul 16. Romania a avut o posesie mai buna, dar oaspetii au condus la numarul de ocazii.

Min 42 - Cartonas galben pentru Memija dupa un fault dur asupra lui Florinel Coman. Fotbalistul lui FCSB a fost lovit cu piciorul in piept.

Min 24 - OCAZIE BOSNIA - Sut periculos din lovitura libera. Radu prinde cu siguranta si rezultatul ramane 1-0.

Min 19 - OCAZIE ROMANIA - Coman trage peste poarta din apropierea careului. Ocazie importanta venita imediat dupa golul inscris de Petre.

Min 16 - GOL ROMANIA - Adrian Petre a inscris la prima ocazie a Romaniei dupa o centrare perfecta a lui Ianis Hagi.

Min 14 - Prima ocazie de gol a partidei apartine oaspetilor dupa un sut de la mare distanta care a trecut putin peste poarta lui Ionut Radu.

Min 13 - Nationala lui Radoi nu a avut ocazii pana in acest minut. Oaspetii sunt mai prezenti in jumatatea noastra.

Min 1 - A inceput meciul. Eroul de la Lisabona, Radu este capitanul nationalei lui Radoi. Bosniacii incep in ofensiva si au o lovitura de colt in primul minut.

ECHIPELE DE START:

Romania:  I. Radu - Fl. Stefan, Pascanu, Ad. Rus, Boboc - Oaida, Cicaldau - Fl. Coman, I. Hagi, D. Man - Ad. Petre

Rezerve: Cabuz, Ricardo Grigore, Robert Moldoveanu, Olimpiu Morutan, Alexandru Matan, Andrei Ciobanu, Marco Dulca

Bosnia: Trkulja - Nemija, Mihaojevic, Radeljic, Kadusic, Caver, Loncar - Kuzmanovic, Gojak, Menalo - Demirovic

Rezerve: Vladan Kovacevic, Besim Serbecic, Hamza Catakovic, Demir Peco, Nihad Mujakic, Nardin Muhalusejnovic, Admir Hadzlahmetovic

Nationala de tineret are o sansa uriasa de a juca primul turneu final la EURO dupa 20 de ani! Neinvinsa pana acum in grupa de calificare, nationala are nevoie de un egal pentru a ramane favorita la calificare, dar o victorie ar apropia si mai mult echipa U21 de turneul final organizat de Italia.

Mirel Radoi are insa probleme de lot la partida de azi cu Bosnia de la Ovidiu. Nedelcu, Nedelcearu si Andrei Ivan sunt suspendati, astfel ca selectionerul este nevoit sa improvizeze.

Oaida sau Morutan e marea dilema a lui Radoi inaintea partidei. Unul dintre ei trebuie sa-i ia locul lui Nedelcu in linia de mijloc in aceasta seara. Morutan revine si el dupa o suspendare. In locul lui Nedelcearu va intra cel mai probabil Rus, in timp ce Petre va juca in atac in locul lui Andrei Ivan.

In aceste conditii, asa arata echipa probabila a Romaniei:

Radu - Boboc, Pascanu, Ad.Rus, Fl.Stefan - Cicaldau, Morutan (Oaida) - Fl.Coman, I.Hagi, D.Man - Ad.Petre

Nationala U21 a Romaniei n-a mai jucat la EURO din 1998, de la turneul organizat chiar de tara noastra. Lotul nostru era format atunci din jucatori ce aveau sa formeze ani de-a randul nationala de seniori a Romaniei, dar si un selectioner ce urma sa conduca echipa nationala in trei mandate.

Lotul Romaniei U21 la EURO 1998

Bogdan Lobont, Cosmin Contra, Iulian Miu, Adrian Iencsi, Erik Lincar, Mihai Tararache, Florentin Petre, Catalin Hildan, Ionel Danciulescu, ionut Lutu, Cronel Frasineanu, Tiberiu Lung, Eugen Trica, Catalin Lita, Catalin Munteanu, Laurentiu Reghecampf, Robert Vancea, Adrian Mihalcea, Marius Iordache, Cristian Ciocoiu

Romania mai are de jucat cu Tara Galilor si Liechtenstein acasa in ultimele partide din grupe.