Locul 2, ultima sansa pentru calificarea la Euro U21, dupa ce Romania a pierdut cu 3-1 in Danemarca

Romania U21 Nationala
Data publicarii: Marti 06 Septembrie 2016, 19:45
Data actualizarii: Marti 06 Septembrie 2016, 22:11

Romania joaca astazi cel mai greu meci al grupei preliminare pentru Euro U21, in Danemarca.

Romania a fost invinsa de Danemarca cu scorul de 3-1, marti seara, la Aalborg, intr-un meci din preliminariile Campionatului European de fotbal Under-21 din 2017.

Danemarca s-a impus prin golurile marcate de Pione Sisto (10) si Marcus Ingvartsen (35 - penalty, 39) si s-a calificat la turneul final din Polonia. Tricolorii, care au sanse minime de calificare de pe locul al doilea, au marcat prin George Miron (68).

Romania a facut o prima repriza foarte slaba, cu numeroase greseli, individuale si colective, a jucat mai bine dupa pauza, dar soarta meciului a fost decisa in prima parte.

Extrema stanga daneza Pione Sisto a fost omul inceputului de meci, depasindu-l constant pe Hodorogea si creand pericol la poarta lui Cojocaru. Goalkeeper-ul echipei italiene Crotone a aparat sutul lui Sisto din minutul 7, dar trei minute mai tarziu a fost invins de jucatorul transferat de Celta Vigo (10), care a marcat din pasa lui Nielsen. Cojocaru s-a evidentiat in alde doua situatii in fata lui Sisto (25, 44).

Danemarca s-a desprins dupa o gafa copilareasca a lui Nedelcearu, care l-a bruscat fara minge la un corner pe Maxsoe chiar sub ochii arbitrului si gazdele au primit penalty, transformat cu sansa de Ingvartsen (35).

Romaniei a avut o prima actiune ofensiva notabila, prin Hodorogea (37), care a patruns si a trimis un sut-centrare periculos prin fata portii.

Gazdele au marcat al treilea gol, la capatul unui contraatac (39), Lasse Vigen Christensen centrand pentru Ingvartsen, care a indeplinit o simpla formalitate dupa ce Cojocaru a iesit imprecis din poarta.

Tricolorii au fost mai ofensivi, mai insistenti dupa pauza, iar Ionita a fost remarcatul primului sfert de ora, cu doua suturi putin peste poarta (49, 61). Jucatorul Astrei Giurgiu a lasat echipa Romaniei in zece oameni, dupa ce a primit cartonas rosu in minutul 64, pentru o intrare brutala si nejustificata la Sisto.

In ciuda acestui fapt, Romania a reusit sa marcheze in inferioritate, prin fundasul George Miron (68), care a reluat sub bara mingea respinsa de portar la lovitura libera executata de Marin. Acelasi Miron a salvat un gol ca si facut (77), respingand din plonjon de pe linia portii mingea expediata de Sisto.

Romania a mai avut doua situatii notabile pana la final, prin Paun (80) si Rotariu (90), insa acestia au fost imprecisi.

Cojocaru (84) a avut o interventie buna la o minge deviata de Hodorogea spre propria poarta la centrarea lui Sisto.

Danemarca invinsese Romania cu 3-0 la Giurgiu, in toamna anului trecut.

In celelalte partide de marti, Bulgaria a invins Armenia in deplasare cu scorul de 1-0, iar reprezentativa tarii Galilor a smuls in extremis o remiza pe teren propriu in fata modestei formatii a Luxemburgului, 1-1.

In clasament, pe primul loc se afla Danemarca, 22 puncte (8 jocuri), urmata de Romania, 16 p (9 j), Bulgaria, 14 p (8 j), tara Galilor, 13 p (9 j), Luxemburg, 3 p (8 j), Armenia, 1 p (8 j).

La turneul final din Polonia merg castigatoarele celor noua grupe preliminare si alte doua reprezentative in urma unor jocuri de baraj. Cele mai bune patru ocupante ale locurilor secunde obtin biletele pentru play-off.

Romania mai are de jucat un singur meci, cu Bulgaria in deplasare, pe 11 octombrie.

Danemarca - Romania 3-1 (3-0)
Au marcat: Pione Sisto (10), Marcus Ingvartsen (35 - penalty, 39), respectiv George Miron (68).

Au evoluat echipele:

Danemarca: 1. Jeppe Hoejbjerg - 2. Frederik Holst, 3. Andreas Maxsoe, 4. Patrick Banggaard, 5. Jakob Blaabjerg (15. Rasmus Nissen, 79) - 11. Casper Nielsen (12. Kristian Pedersen, 85), 8. Lasse Vigen Christensen (capitan), 6. Christian Noergaard, 7. Pione Sisto - 10. Lucas Andersen (13. Mikkel Duelund, 66), 9. Marcus Ingvartsen. Selectioner: Niels Frederiksen.

Rezerve neutilizate: 16. Thomas Hagelskjaer - 17. Pascal Gregor, 18. Kenneth Zohore, 14. Mikael Uhre.

Romania: 12. Valentin Cojocaru - 3. Robert Hodorogea, 15. Bogdan tiru (capitan), 6. George Miron, 4. Vlad Olteanu - 8. Ionut Nedelcearu (14. Razvan Marin, 46), 13. Ovidiu Popescu - 7. Adrian Paun, 16. Alexandru Ionita II, 10 . Claudiu Bumba (11. Dorin Rotariu, 68) - 9. Alexandru Tudorie (19. Daniel Popa, 79)

Rezerve neutilizate: 1. Laurentiu Branescu - 5. Deian Boldor, 2. Iulian Cristea, 20. Andreas Calcan.

Min 1. A inceput partida

Romania intalneste astazi Danemarca, de la ora 19:45, iar singurele calcule de calificare se leaga de o victorie, in cel mai greu meci al grupei preliminare.

Suntem pe locul 2 in grupa, dar aceasta pozitie nu ne asigura prezenta la baraj. La Euro se califica direct castigatoarele celor 9 grupe, iar cele mai bune 4 locuri 2 merg la baraj.

Grupa Romaniei e pe locul 7 din 9 intr-un clasament al locurilor secunde.

In ultimele doua meciuri din grupa, Romania intalneste Danemarca, in aceasta seara, si Bulgaria, pe 11 octombrie.

George Puscas si Florin Tanase sunt indisponibili in echipa lui Cristi Dulca, din cauza unor accidentari suferite in meciul cu Luxemburg.