Reacție categorică după România - Andorra: "Cel mai interesant meci din istorie"

Romania - Andorra Cornel Dinu Preliminariile EURO 2024 Nationala
Data publicarii: Luni 16 Octombrie 2023, 16:30
Data actualizarii: Luni 16 Octombrie 2023, 16:30

Selecționata lui Edward Iordănescu a învins-o categoric pe Andorra pe Arena Națională, scor 4-0.

Cele două echipe s-au întâlnit în a opta etapă a preliminariilor EURO 2024. Cu peste 20 de mii de copii în tribune, reprezentativa a oferit un show fabulos pe Arena Națională și a câștigat trei puncte colosale în lupta pentru calificarea la Campionatul European.

Cornel Dinu, fost antrenor la Dinamo București, a vorbit după meci despre evoluția elevilor lui Iordănescu Jr. și a avut o declarație surprinzătoare: a spus că jocul cu Andorra a fost cea mai interesantă partidă a naționalei din istoria sa.

„A fost o seară magnifică. Dacă stai să te gândești că din punctul meu de vedere, poate o să te surprindă, a fost cel mai interesant joc al naționalei din istoria sa. Este pentru prima dată când și nouă, la câte se întâmplă în România.

Un mare dram de speranță, în atașament, în patriotism, l-au dat cei 22.000 de copii. Aici este meritul Federației dacă au organizat acest lucru, au fost pe stadion și au încurajat echipa națională.

De o manieră nu numai decentă, dar cu un atașament patriotic care nouă ne-a lipsit. Pe mine m-a emoționat de maniera în care să spun că a fost unul din cele mai interesante jocuri ale echipei naționale”, a spus Cornel Dinu, potrivit Fanatik.

România - Andorra 4-0

Tricolorii au început în forță meciul de pe Arena Naționlă. Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, iar Ianis Hagi a majorat diferența în minutul 28 al partidei.

Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 44, chiar înainte de pauză, iar Florinel Coman a închis tabela de marcaj în repriza secundă, în minutul 50.

Echipele de start

• Naționala României: Moldovan - Sorescu, Drăgușin, Burcă, Bancu - R. Marin, Stanciu - Moruțan, Hagi, Coman - Bîrligea
  • Naționala Andorrei: lvarez - Rubio, Llovera, M. Vales, San Nicolas - Garcia, E. Vales, Rebes, Cervos - Vieira, Sanchez