Reacția presei din Elveția după șocul din grupa României, 3-3 în meciul cu Belarus

Elvetia Belarus Echipa Nationala Romania Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 15 Octombrie 2023, 21:20
Data actualizarii: Duminica 15 Octombrie 2023, 21:18

Elveția - Belarus, meci din grupa de calificare a României la EURO 2024, s-a încheiat 3-3, după o desfășurare neverosimilă.

Elveția, liderul neînvins al grupei, părea să aibă o misiune facilă, având în vedere că întâlnea Belarus, penultima clasată din grupă, pe care o învinsese în martie, la Novi Sad, cu 5-0. Formația pregătită de Murat Yakin a dominat copios partida, însă a evitat la limită un eșec.

Shaqiri a deschis scorul în minutul 28 și a stabilit scorul pauzei. Belarus a oferit o replică care a surprins complet publicul din St. Gallen. Oaspeții au marcat de trei ori în 23 de minute: Ebong (61), Polyakov (69) și Antilevski (84), ducând scorul la 3-1. Elveția a revenit pe final și a egalat grație golurile înscrise de Akanji (89) și Amdouni (90).

Presa din Elveția a subliniat după meci că elevii lui Murat Yakin au evitat o adevărată rușine cu golurile din final și a criticat în special prestația jucătorilor din defensivă.

"Elveția s-a trezit în ultimele minute", a titrat Sport.ch, care a continuat: "Elveția a evitat o adevărată umilință pe ultima sută de metri. În minutul 90, Zeki Amdouni a egalat. Defensiva naționalei noastre a fost deosebit de slabă. Belarus a marcat de trei ori contra Elveției, astfel că trebuie să ne mulțumim cu scorul de 3-3. Măcar am evitat înfrângerea cu tresărirea din final".

"Am evitat rușinea totală", au titrat și cei de la Blick și au adăugat: "A doua repriză a început la fel ca prima, dar a urmat un curs total diferit. După ce Belarus a egalat surprinzător, Elveția a jucat totuși mai bine, însă Belarus a șocat întreg stadionul cu încă un gol. Apoi am încercat cumva să revenim, însă oaspeții au înscris a treia oară. Schimbările bune și norocul ne-au ajutat să obținem un egal".