Romania - Israel Dorinel Munteanu Preliminariile EURO 2024 Nationala Dorinel Munteanu
Data publicarii: Luni 11 Septembrie 2023, 12:36
Data actualizarii: Luni 11 Septembrie 2023, 12:35

România - Israel s-a încheiat 1-1.

Selecționata lui Edward Iordănescu a obținut un singur punct din confruntarea cu naționala Israelului de sâmbătă seară. Tricolorii se vor pregăti, acum, de meciul cu Kosovo de marți (12 septembrie), ora 21:45.

Dorinel Munteanu, antrenorul Oțelului Galați, a vorbit despre evoluția României din meciul cu Israel și a evidențiat faptul că selecționata lui Edward Iordănescu a făcut o partidă foarte slabă.

De asemenea, Dorinel Munteanu a remarcat că rezultatele obținute în etapa a cincea din grupă, toate de egalitate, țin reprezentativa României în cărți pentru o calificare la EURO 2024.

„(n.r. râde) Cum a văzut-o toată lumea. Adică putem să spunem că Dumnezeu a fost român. Echipa noastră a făcut o partidă foarte slabă. Dar șansa a fost de partea noastră, cum se întâmplă în fotbal.

Rezultatele ne țin în cărți. Mă așteptam la mai mult, bineînțeles, dar dacă așa a ieșit, ce să spun... Curajul. Asta le-a lipsit. Nu poți să abordezi așa fricos jocul. N-au avut curaj. Nu știu de ce ne-am speriat de Israel”, a spus Dorinel Munteanu, potrivit iamsport.ro.

România - Israel 1-1

Israelul a început în forță meciul de pe Arena Națională, însă România a fost echipa care a reușit să deschidă scorul. Denis Alibec a marcat în minutul 27 și a făcut stadionul să sară în aer. Cu peste 49,000 de spectatori în tribună, tricolorii au intrat timorați în repriza secundă, iar asta a costat-o enorm pe selecționata lui Edward Iordănescu.

În minutul 53 al partide, Oscar Gloukh a restabilit egalitatea, cu un șut plasat la colțul lung, la care Horațiu Moldovan nu a avut nicio șansă. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a rămas la 1-1, iar cele două echipe naționale au împărțit punctele în etapa a cincea. Pentru România, urmează meciul cu Kosovo (marți, 21:45).