Albion Rrahmani a debutat pentru Kosovo! Ce i-a făcut colegul Horațiu Moldovan

Albion Rrahmani Horatiu Moldovan Rapid Romania - Grecia România - Kosovo Nationala Albion Rrahmani
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 09:22
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 09:22

România a câștigat cu emoții meciul cu Kosovo, scor 2-0, cu două goluri marcate târziu.

Chiar dacă au evoluat mai bine de o repriză în superioritate numerică, ”tricolorii” au tremurat pentru victorie pe Arena Națională. Nicolae Stanciu a ratat un penalty, dar și-a luat revanșa reușind să deschidă scorul în minutul 83, cu un șut care l-a lăsat ”mască” pe portarul advers.

Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 de Valentin Mihăilă, iar România a revenit pe locul doi în Grupa I, cu patru etape înainte de finalul campaniei de calificare.

• Ermal Krasniqi

Albion Rrahmani a debutat pentru Kosovo!

În tabăra kosovarilor și-a făcut debutul și atacantul care a ”rupt plasele” în primele două meciuri la Rapid. Albion Rrahmani (23 de ani) a fost transferat de Dan Șucu pentru 600.000 de euro și nu a dezamăgit. A marcat deja patru goluri în Superligă, cu FCU Craiova și Dinamo!

Rrahmani a început meciul din postura de rezervă și a fost aruncat în teren în minutul 81, la scorul de 0-0, pentru a aduce un plus în compartimentul ofensiv al oaspeților. Atacantul Rapidului l-a înlocuit pe Bernard Berisha.

La scorul de 1-0, Kosovo a încercat să egaleze, iar după o minge ieșită în aut de poartă, Rrahmani i-a așezat mingea colegului Horațiu Moldovan pentru a degaja cât mai repede, dar portarul giuleștenilor a reușit și așa să ”smulgă” câteva secunde.

Celălalt kosovar din Superligă, Ermal Krasniqi (25 de ani) de la CFR Cluj, a rămas pe banca de rezerve pe tot parcursul partidei.

FOTO / Gabriel Chirea

România - Kosovo 2-0

ROMÂNIA: H. Moldovan – A. Raţiu, Drăguşin, A. Burcă (R. Marin 63), Bancu – Cicâldău (Olaru 77), Screciu – N. Stanciu, I. Hagi (Moruţan 71), Fl. Coman (Mihăilă 71) – G. Puşcaş (Alibec 46). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

KOSOVO: Muric – Vojvoda (Beka 81), Amir Rrahmani, Aliti, Paqarada – Zhegrova (Dresevic 63), V. Berisha (Muslija 54), Loshaj , B. Berisha (Albion Rrahmani 81) – Rashica (Hadergjonaj 54), Muriqi. SELECŢIONER: Primoz Gliha

Cartonaşe galbene: A. Burcă 9, G. Puşcaş 32, Bancu 52 / B. Berisha 14, Muriqi 18, Amir Rrahmani 32, Vojvoda 53, Loshaj 59

Cartonaş roşu: Vedat Muriqi (Kosovo) min. 42

Arbitri: Willy Delajod – Erwan Finjean, Philippe Jeanne – Thomas Leonard (toţi din Franţa)