Pregatiti biletele pentru EURO 2008! Romania 6 - 1 Albania!

Data publicarii: Marti 20 Noiembrie 2007, 13:53
Data actualizarii: Marti 20 Noiembrie 2007, 13:53
STADIONUL NATIONAL NE-A PURTAT NOROC PENTRU ULTIMA OARA

Albanezii au fost aplaudati la fel de tare ca vedetele Romaniei de fanii care n-au uitat ca Albania i-a incurcat pe bulgari si ne-a ajutat sa ajungem la Euro. La o zi dupa ce a aflat ca Benfica il vrea, stelistul Dica a lovit de doua ori pentru Romania, la fel si Niculae. Tamas si Marica au pus si el umarul la cea mai tare victorie din 2007, 6-1 cu Albania.

Chiar daca n-a luat numarul 10 de la prietenul Mutu, Dica a fost pericolul numarul unu cu Albania.  Stelistul, care a marcat in tur la Tirana, a deschis scorul si acum cu Albania, dar a avut mari emotii, desi a sutat aproape de pe linia portii. Capitanul Lobont l-a salvat pe al doilea dinamovist titular cu Albania, Margaritescu, care le-a dat pasa de gol albanezilor.

In repriza a doua, tovarasii de la Auxerre, Tamas si Niculae l-au facut fericit pe Piturca. Tamas le-a luat locul lui Mutu si Chivu si s-a bagat la o lovitura libera, din care a facut 2-0. Apoi, erou a fost Daniel Niculae, care s-a razbunat dupa ratarile de la Sofia si a reusit dubla. La 3-0, imediat dupa ce au ramas in 10, albanezii au marcat golul de onoare.
Dupa ce Niculae a facut 4-1, romanii au primit doua penaltyuri in doar 3 minute, iar albanezii au mai pierdut un om.

Marica si Dica au marcat din 11 metri pentru cea mai tare victorie a Romaniei din ultimii 5 ani. Din 2002, de la 7-0 cu Luxemburg si pana azi, la 6-1 cu Albania, nationala i-a mai batut atat de rau doar pe nemti, cu 5-1 in 2004

Romania a intrat in teren in urmatoarea formula:

- Lobont

- Ogararu, Tamas, Goian, Rat

- Florentin Petre, Margaritescu, Cocis

- Dica, Marica, Daniel Niculae

Dica deschide scorul in minutul 22 dupa o centrare venita de pe partea dreapta de la Cocis.

Skela a fost la un pas de a egala in minutul 34, dupa un sut puternic in bara transversala a portii aparate de Lobont.

Albanezii raman in 10 din minutul 51, cand Dede vede al doilea galben, dupa un fault dur asupra lui Daniel Niculae.

Tamas majoreaza avantajul Romaniei la 2-0 in minutul 54, dupa o lovitura libera executata perfect de la circa 30 de metri de poarta

Curri este eliminat si el in minutul 60, dupa un fault asupra lui Marica. Albanezii raman in 9.

Daniel Niculae sparge gheata in minutul  62 si inscrie pentru 3-0, dupa o centrare a lui Dica!

Albanezii profita si ei de o greseala in aprararea noastra si reduc din diferenta prin Kapplani, in minutul 64

Daniel Niculae inscrie pentru 4-1 in minutul 65

Rat este faultat in careum iar Marica inscrie pentru 5-1.

Incredibil! Dica inscrie si el din penalty pentru 6-1, in minutul 71