'Perlele' lui Hagi au făcut legea în România U19 - Irlanda de Nord 19, dar șansele de calificare la EURO 2023 sunt minime!

Romania U19 Irlanda de Nord 19 Nationala
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 25 Martie 2023, 18:38
Data actualizarii: Sambata 25 Martie 2023, 18:40

Naționala U19 a României s-a impus în meciul cu omoloaga din Irlanda de Nord din cadrul Turului de Elită, scor 3-1.

„Tricolorii mici” pregătiți de Alexandru Pelici au reușit să câștige în fața Irlandei de Nord, după ce au pierdut primul meci din Turul de Elită împotriva Norvegiei U19. Turul de Elită reprezintă ultima etapă a calificărilor înainte de Campionatul European din 2023.

Scorul a fost deschis de tânărul Andrei Borza, în minutul 43, jucătorul titular de la Farul despre care Mihai Stoica a spus că este „cel mai bun fundaș stânga din țară la ora actuală” și că ar fi trebuit să fie la naționala mare. Același Borza a făcut „dubla” în minutul 75, după ce irlandezii egalaseră din penalty. Tabela a fost închisă tot de un tânăr care a impresionat în acest an la Farul, Adrian Mazilu.

Șanse mici pentru România U19 să se califice la EURO 2023

În următorul meci, „tricolorii mici” joacă împotriva Franței, marți, 28 martie de la 16:00. Pentru a avea însă șanse la calificare la turneul final, Franța și Norvegia, care urmează să se dueleze, ar trebui să încheie meciul la egalitate, iar apoi naționala lui Pelici să se impună în duelul cu francezii.

Echipele de start:

ROMÂNIA U19: 1. Dincă-cpt. – 2. Maftei, 3. Grigore-Huideș, 5. Pașcalău, 13. Borza – 6. Boțogan (15. Martinovic 64), 8. Vulturar (18. Sala 85) – 20. Bujor (11. Mazilu 64) – 16. Pop (21. Trică 77′), 9. Burnete (10. Radaslavescu 85), 7. Musi. Selecționer: Alexandru Pelici

Rezerve: 12. Lefter – 4. Sălceanu, 11. Mazilu, 14. Kovacs, 17. Duțu

IRLANDA DE NORD U19: 1. Clarke – 4. Roney, 5. Fogarty, 14. McCallion – 19. Brown (17. Doran 46), 8. McDonnell-cpt., 6. Robinson (18. Falls 86), 3. Wightman – 13. Prendergast, 9. Marshall, 20. Sloan (16. Oudnie-Morgan 46). Selecționer: Gerard Lyttle

Rezerve: 12. Charles – 10. Scannell, 11. Kirk, 15. Glenfield