"Nu există așa ceva!". Reacția presei din Elveția, după 2-2 cu România

Romania Elvetia valentin mihaila Nationala
Data publicarii: Luni 19 Iunie 2023, 23:50
Data actualizarii: Luni 19 Iunie 2023, 23:50

România a remizat contra Elveției, în deplasare, scor 2-2, într-o partidă care s-a disputat la Lucerna, în cadrul preliminariilor EURO 2024.

Elveția a dominat clar aproape tot meciul, iar la pauză conducea cu 2-0 grație dublei lui Zeki Amdouni (28, 41). Gazdele au controlat partida și în actul secund, iar în minutul 81 au primit un penalty pentru un fault al lui Manea asupra lui Steffen. Totuși, decizia a fost întoarsă la VAR.

Pe final, România a dat o lovitură neașteptată. Valentin Mihăilă a reușit o dublă, marcând în minutele 89 și 90+2. Elvețienii au avut o bară în minutul 90+8, însă tricolorii au scăpat cu fața curată și au obținut un punct uriaș în lupta pentru calificarea la EURO 2024.

"Nu există așa ceva!", a titrat publicția elvețiană Blick, imediat după meci. "Meciul s-a terminat. Elveția este egalată la 2 de România, deși echipa lui Murat Yakin conducea cu 2-0 în minutul 89", a mai scris sursa citată.

"Elveția a pierdut două puncte. Am avut meciul sub control mult timp. La final, totuși, 2-2, din cauza neglijențelor de la finalizare. Asta înseamnă că Elveția a pierdut primele puncte din preliminariile EURO 2024, însă rămâne lider în grupa I", a mai scris Blick.