FOTO ȘI VIDEO Nasol fără George Pușcaș! Cine a fost cel mai slab tricolor în meciul Columbia - România 3-2

Echipa Nationala Andrei Ratiu Denis Alibec George Puscas Nationala Columbiei Nationala
Data publicarii: Miercuri 27 Martie 2024, 08:52
Data actualizarii: Miercuri 27 Martie 2024, 09:25

Naționala lui Edward Iordănescu este deocamdată fără victorie în 2024.

După 1-1 pe Arena Națională cu modesta Irlanda de Nord, naționala României a fost condusă cu 3-0 de Columbia pe Civitas Metropolitano din Madrid, dar a revenit în ultimele minute și a pierdut în cele din urmă cu 2-3.

În lipsa lui George Pușcaș, rămas rezervă și parcă abonat meci de meci la nedoritul titlu de cel mai slab jucător, nota Sofascore cea mai mică de la tricolori a primit-o Denis Alibec (5,8), urmat îndeaproape de fundașul dreapta Andrei Rațiu, ”învârtit” bine de tot de columbieni (5,9).

Cel mai bun a fost Ianis Hagi, cu 8,0, ca excelentă fiind notată și prestația lui Olimpiu Moruțan (7,5).

Columbia - România s-a încheiat 3-2 la Madrid

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 6, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 36, Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi după o pasă cu călcâiul, iar Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, românii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat mingea şi a înscris primul gol pentru elevii lui Iordănescu.

Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 90+4, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.

COLUMBIA – ROMÂNIA 3-2 (Cordoba 6, J. Arias 36, Asprilla 80 / Hagi 84, Fl. Tănase 90+4)

COLUMBIA: 12. Vargas – 21. Munoz (4. S. Arias, 45), 2. Cuesta, 3. Lucumi, 17. Mojica – 6. Rios, 16. Lerma – 11. J. Arias (8. Carrascal, 67), 10. J. Rodriguez-cpt. (20. Quintero, 73), 7. Luis Dias (19. Borre, 67) – 9. Cordoba (23. Asprilla, 73).

Selecționer: Nestor Lorenzo

Rezerve: 1. Ospina, 22. Montero – 5. Castano, 13. Cabal, 14. Gomez, 15. Mosquera, 18. Cassierra, 24. Fuentes, 25. Portilla, 26. Puerta

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin (5. Nedelcearu, 46), 15. Burcă, 11. Opruț (23. Sorescu, 87) – 10. Stanciu-cpt. (20. Man, 78), 6. M. Marin, 18. R. Marin (27. Fl. Tănase, 77) – 21. Moruțan, 7. Alibec (19. Drăguș, 57), 13. Mihăilă (14. Hagi, 56).

Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Niță, 16. Aioani – 4. Manea, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 22. Racovițan, 24. Olaru, 25. Fl. Coman, 26. Șut